Kuukausi on taas vaihtunut ja on aika kertoa lokakuun haasteen aihe. Se on Viimeksi lukemani kirja.
Minun viimeksi lukemani kirja on Lisa Ridzenin kirjoittama KURJET LENTÄVÄT ETELÄÄN.
Kirja kertoo vanhan miehen viimeisistä päivistä. Mies, joka on nimeltään Bo, elelee koiransa kanssa kaksistaan. Vaimo sairastaa muistisairautta ja asuu hoitokodissa. Parilla on poika Hans, mutta isän ja pojan välit eivät ole parhaat mahdolliset.
Kirjan kirjoittaja Lisa Ridzen on sosiologi, joka kirjaansa varten on kerännyt aineistoa elämästä Pohjois-Ruotsin maaseudulla. Kirjan kirjoittamiseen innostivat hänen isoisänsä luona käyneiden kotihoitajien päiväkirjamerkinnät, jotka Ridzen sattumalta löysi.
Kirjan oikeudet on myyty yli kolmeenkymmeneen maahan ja se voitti Ruotsissa Årets Bok-kirjallisuuspalkinnon (Vuoden Kirja) .
Kuuntelin tämän kirjan äänikirjana ja mieslukijan ääni oli ihan täydellinen tähän aiheeseen. Kirja oli koskettava, kaunis ja surullinenkin, ihan huippu!
Mikä on sinun viimeksi lukemasi kirja? 📙📙📗📘
Mukana haasteessa tähän mennessä: |
Onpas kirjalla tärkeä aihe ja tapahtumapaikatkin viehättäisivät.
VastaaPoistaHieno aihe haasteelle. Kiitos ja oikein ihanaa lokakuuta!
Minäkin tykkään pohjoiseen sijoittuvista kirjoista. Hienoa lokakuuta sinulle myös!
PoistaTämä on kiva aihe ja vaikuttaa ihan kivalta kirjalta! Tosin kirjoitan kirjoista muutenkin blogissa mutta otan tähän sellaisen kirjan joka on nyt aivan pian luettu eli seuraavana luettu.
VastaaPoistaKirja on hyvä, ehkä ei niinkään kiva, mutta antaa ajattelemisen aihetta.
PoistaHaasteen lisäksi nappaan tämän kirjavinkin kiitos 😀
VastaaPoistaOle hyvä.
PoistaJa nyt mukana haasteessa :)
PoistaKävinkin jo katsomassa ja kommentoimassa. Kiitos vinkistä!
PoistaHeh, kirjavinkkejähän saa ihan urakalla tämän kuun haasteen myötä! Ihan mahtava aihe!
VastaaPoistaNo niinpä saakin. Sitä en tullutkaan ajatelleeksi.
PoistaKiitos, nyt on helppo haaste,miten sattuikaan! 😂 Mukavaa lokakuuta!
VastaaPoistaSinä varmaan luet parhaillaan jotain jonka saat sitten esitellä meille. Samoin sinne, mukavaa lokakuun alkua!
PoistaKiva haaste. Esittelemäsi kirjan olen kuunnellut ja tykkäsin.
VastaaPoistaMuuten osuva kirjan nimi tähän hetkeen kun kurjet muuttavat etelään. 🦢🕊🐦
Eikö ollutkin tosi hieno kirja! Lintujen muuttoaikaa eletään.
PoistaBeau défi que celui du dernier livre lu...
VastaaPoistaCelui de Lisa Ridzén paraît bien triste...
Bon mois d'octobre !
Anna
Je participe au défi aussi !
PoistaAnna, it´s pretty sad but still very great. Nice to hear that you´re participating.
PoistaAnna, can you please write your comments in english next time :)
PoistaMielenkiintoinen kirja. Sartsan tavoin nappaan kirjavinkin ja haasteen. Kiitos!
VastaaPoistaMielenkiintoinen ja hyvä. Mukavaa että sait samalla kirjavinkin ja osallistut haasteeseen.
PoistaMukava haaste, kiitos! Kannustat näin ihmisiä kirjojen ja lukemisen maailmaan. Samalla saamme kirjavinkkejä muiden haastevastauksista. Olen nyt vastannut haasteeseesi.
VastaaPoistaTulen heti katsomaan!
PoistaOli kyllä koskettava kirja. Kertoo hyvin miten vaikea meidän on suhtautua omaan vanhenemiseen sekä omien vanhempien vanhenemiseen.
VastaaPoistaPoika kyllä yritti kaikensa että isällä olisi kaikki hyvin. Isän ja pojan ajatukset eivät vaan kohdanneet.
Helppoja asioita nuo eivät ole ja tässäkin kirjassa on helppo ymmärtää molempien osapuolten mielipiteet.
PoistaKäräjät luin viimeksi, mutta juuri tämä kirja on pinossa seuraavana 😀
VastaaPoistaOK. Löysin Käräjät-kirjan Bookbeatista ja tallensin sen heti itselleni kun vaikutti mielenkiintoiselta.
PoistaKiitos kivasta haasteesta. Vähän kuitenkin tarkentaisin: Kirja, jonka olet lukenut loppuun ennen haasteen julkaisemista VAI joku aikaisemmin lukemani kirja VAI parhaillaan menossa oleva kirja VAI joku muu kirja tms. ?
VastaaPoistaNo en määrittele sen tarkemmin pitääkö se olla luettu loppuun ennen kuin kommentoi. Kelpaa vaikka olisi vielä osa lukematta.
PoistaMielenkiintoinen kirja ollut sinulla luettava. Kirjan tarina on varmasti myös arkipäivää hyvin monella Suomessa elävällä vanhuksella, jotka ovat ikään kuin jääneet "paitsioon" vähän kaikessa. Itse luin viimeksi uudelleen Sofi Oksasen Puhdistuksen, jonka olen aikoinaan nähnyt myös elokuvana. Harmittaa etten pääsyt katsomaan Puhdistus näytelmää aikoinaan Kansallisteatteriin koska se oli aina loppuunmyyty.
VastaaPoistaKivaa päivää Kristiina ♥
Kirja kertoo hyvinkin todellisista kokemuksista ja ajatuksista. En ole lukenut yhtäkään Sofi Oksasen kirjaa. On varmaan hiukan asennekysymys minulle, sillä olen joskus aloittanut jonkun hänen kirjansa, mutta en jaksanut muutamaa sivua pidemmälle enkä sitten sen jälkeen ole edes yrittänyt lukea hänen tuotantoaan. Pitäisi tietenkin kokeilla jotain muuta kirjaa, sillä eiväthän kaikki saman kirjailijan kirjat ole samanlaisia?
PoistaOikein hyvää viikonloppua sinulle myös<3
Kiva haaste! Täytyy tutustua tuohon sinun kirjaasi.
VastaaPoistaEhdottomasti kannattaa kokeilla tämän lukemista.
Poistahttps://anitahhkknn.blogspot.com/2025/10/kristiina-kn-haaste-viimeksi-lukemani.html
VastaaPoistaTässä minun viimeksi lukemani korkeakulttuurinen kirja; kyseisen kirjasarjan parissa minulla on meneillään oikea maratooni😂 Mukavaa lokakuuta!
Nyt heräsi mielenkiinto kirjaasi kohtaan. Hienoa lokakuuta sinulle myös!
PoistaKirjahaaste kukistettu :-))
VastaaPoistaMainiota. Tulen katsomaan.
PoistaViimeksi lukemaasi kirjaa en ole lukenut, mutta se vaikutti mielenkiintoiselta. Laitan sen lukulistalleni. Itse olen kuunnellut nyt elämäkertoja. Viimeisimpänä kuuntelin Antti Heikkisen kirjoittaman kirjan Eila Roineesta. Tällä kirjalla osallistuin lokakuun haasteeseesi.
VastaaPoistaUskon että tykkäät tästä, meillähän on monta kertaa ollut sama maku kaikenlaisissa haasteissa. Tulenpa katsomaan omaa postaustasi.
PoistaNoniin, päivittelinpä minäkin haasteen :)
VastaaPoistaKiva. Kävin jo kommentoimassa ja sainpa pari vihjettäkin joista kiitos.
PoistaLukemisen arvoinen teos kuvauksista päätellen 🌻
VastaaPoistaMinä tein omani, tässä linkki:
https://ritamentor.blogspot.com/2025/10/viimeksi-lukemani-kirja-lokakuun-haaste.html
Mukavaa päivää sinulle 🍎
Kieku ja Kaiku oli sinulla hienosti esiteltynä. Sinulle myös oikein kivaa päivän jatkoa!
Poista