Ylärivi vasemmalla: HIDAS/NOPEA. Otin kuvan kahdesta vaa'asta. Toinen vanhempi on hitaampi käyttää, mutta paljon kauniimpi kuin nuorempi kollegansa.
Ylärivi oikealla: VALOISA/PIMEÄ. Kylpyhuone valoilla ja ilman. Päiväsaikaan ei oikein pimeää kuvaa saanut kun saunan ikkunasta valo paistaa, mutta tuli ainakin hiukan hämärä.
Keskirivi vasemmalta: TÄYNNÄ/TYHJÄ. Täynnä rupeaa olemaan ensimmäinen saamieni postikorttien laatikko. Niitä on siinä 335kpl. Tyhjänä on sensijaan peltipurkki. Huomaatko mistä nuo välilehdet on tehty? No Aino-jäätelön kansista ja purkeista, eli hyvä syy nauttia jäätelöstä :)
Keskirivi keskellä: OSTAA/MYYDÄ. Meidän paikallinen nettikirppis, jossa voi sekä ostaa, että myydä.
Keskirivi oikealla: SOKERI/ SUOLA.
Alarivi vasemmalla: AVO/UMPI. Mukit keittiössämme ovat avohyllyllä ja muut sekalaiset ovien takana.
Alarivi oikealla: SISÄ/ULKO. Kahvipurkki sisältä ja ulkopuolelta.
Välillä postausten tekeminen tuottaa teknisesti yhtä paljon vaikeuksia kuin silloin kun ensimmäisiä postauksia vanhaan blogiini väsäilin v. 2012. Nykyisin sentään yleensä sujuu sutjakkaammin, vaan ei tänään.
Nämä bingot jotka joka kuukausi ilmestyvät ovat Repolainen reissaa ja räpeltää-blogin järjestämiä. Kiitos hänelle näistä välillä kovin visaisistakin tehtävistä.
Oikein kivaa viikonloppua!
💜💜💜
Sinähän selätit bingon kerrasta! Tuo vaatii melkoista ajatustyötä. Hyvät vastaparit!
VastaaPoistaKorttisi olet järjestänyt kivasti. Niitä tulee paljon!
Pyrin aina saamaan koko ruudukon kerralla täyteen. Kortit ovat sellaisessa järjestyksessä että helposti löytää jos haluaa jonkin maan tiettyä korttia vielä tarkastella.
PoistaOnnittelut bingosta! Hienot kuvaparit keksit!
VastaaPoistaItselläni jäi syyskuun bingokin kesken. Vieläköhän sen tohtisi jatkaa, että saisin edes yhden rivin?
Leppoisaa lokakuun ensimmäistä lauantaita!
Ps. Kuulaan aamun ratoksi luin kaikki välistä jääneet kirjoituksesi, kiitos!
PoistaOnnittelut bingoilusta👍 Joskus Bloggerin asetuksissa tulee itselleni myös ongelmia eli jättää "outoja välejä" valokuvia ladatessa. Kun suljen sen ja avaan uudelleen kuvat menevät taas ihan oikein. Hyvää viikonloppua Kristiina ❤️
VastaaPoistaNo todellakin tökki tällä kertaa. Ja se minua harmittaa ihan eniten, että ennen kuvat sai siihen järjestykseen miten ne klikkasi, mutta nykyisin ne tulevat ihan miten sattuu. Sinulle myös hyvää viikonloppua<3
PoistaHieno suoritus ja työvoitto 🌹 Minä en osaa tehdä kollaaseja, suosin vanhanaikaisia menetelmiä. Kahvipurkkinne on kaunis ja upeasti vastakohtapari esitettynä 🤎 Myös värinokkoset hivelevät silmää 💜
VastaaPoistaTeen kollaasit Phoscape-kuvankäsittelyohjelman kanssa ja se on ihan helppoa.
PoistaOstikosta luulin, että haaste oli hankala - mutta sehän oli vastakohta - HELPPO, kun napsahti jo kolmantena päivänä. Itseasiassa blogger teki tosi selkeäksi bingon, kun vastakohta kerrallaan ne avasi. Ja SINÄ - niin hienoja vastakohtia nostit esille... jaksoit kuvata iloksemme, että SUURKIITOS! Ihana käydä "tarkastamassa" näitä Bingoja....
VastaaPoistaIhanuuksia myös sinun lokakuuhun!
Haaste ei sinänsä ollut hankala, ainoastaan se oli mahdotonta että olisi noista kuvapareista tehnyt kollaasin.
PoistaKiitos samoin, kohti marraskuun bingoa mennään!
Wau miten upeasti tämän rivin ratkaisit.
VastaaPoistaOli aika helppoa keksiä kuvaparit, mutta niiden saaminen blogisivulle oikein oli hankalaa, enkä ihan onnistunutkaan.
PoistaHyvin keksityt kuvaparit!
VastaaPoistaKiitos Pioni!
PoistaOlen huomannut saman että Bloggeri haluaa välillä sanella miten laittaa kuvat, kauhea homma saada ne paikoilleen niin itse haluaa. Mutta onnittelut hienosti keksityistä bingoriveistä! Leppoisaa lokauista viikonloppua.
VastaaPoistaNiin ja kun yhden saa hyvin niin sitten toinen kuva pompahtaa vaikka minne. En käsitä miksi kuvien laittaminen on mennyt tällaiseksi. Enne ne tulivat ihan siinä järjestyksessä kuin ne itse klikkasi blogiin tuleviksi.
PoistaHyvää viikonloppua sinullekin!
Hyvin kuitenkin keksit, ja nopeasti sait kuvat kasaaan! Tämä kiinnosteli vähän minuakin, mutta veikkaanpa, että jos nyt saan jotain kyhättyä, niin se jää loppukuuhun. 😅
VastaaPoistaKeksimisessä ei ollut ongelmaa, mutta tuo kuvien asettelu paikoilleen!!!
PoistaTuon tapaisia ongelmia minullakin on varsinkin tabletin kanssa, en tiedä johtuuko se laitteesta vaiko bloggerista. Postauksen teossa on joutunut käymään esikatselussa välillä katsomassa ovatko rivit ja kuvat oikeissa kohdissa. Hyvin sinä sait ne kuitenkin paikoilleen jolloin postauksen ”juoni” ei kärsinyt.
VastaaPoistaHyvin olit keksinyt myös noiden bingorivien rastit, olipa mukava lukea. Itselläni sama nyt teon alla.
Mulla kävi niinkin, että esikatselussa kuvat ja teksti ihan ok, mutta sitten kun julkaisin niin eipä enää ollutkaan vaan sain sittenkin vielä tehdä korjauksia.
PoistaTäysbingo ja onnittelut täältä.Jos vaikeuksia olikin kuvien kanssa, niin lopputulos näyttää ihan hyvältä.
VastaaPoistaKiitos Aimarii. Oli kyllä hankalaa kun kuvat tahtoivat hypellä mihin kohtaan tahansa eikä järjestystä meinannut millään saada sellaiseksi että olisi ollut oikea niin kuin bingoruudukossa.
PoistaMinä tunnistan tuon kuvien asettelun hankaluuden enkä ole enää ruutia tuhlannut siihen hommaan, mutta hienosti sinä sait ne aseteltua. Olen joskus aiemminkin ihaillut miten saat hienon kuvakollaasin aikaan.
VastaaPoistaSilmääni pisti tuo tekemäsi ryijy. Itse en pääse sen tekemisen alkuun millään :-)))).
En ymmärrä miksi kuvien asettelu on nykyään tehty niin hankalaksi. Osaisin kyllä ne vuosien kokemuksella laittaa, mutta kun systeemi muuttui yht äkkiä sellaiseksi että tulevat ihan sattumanvaraisesti blogiin.
PoistaNoita ryijyjä olen tehnyt varmaan kymmeniä, mutta kun ei tiedä mihin niitä laittaisi niin täytyy jarrutella tekemistä.