01/02/2025

Kodinkone josta en luovu (helmikuun haaste)



HYVÄÄ HELMIKUUTA!

Helmikuun haasteen aihe on KODINKONE JOSTA EN LUOVU.  Jätin pois ehdokkaista sellaiset tuiki tärkeät kuin jääkaappi ja hella,  jotka mielestäni kuuluvat joka kotiin itsestään selvinä, eikä niistä edes voisi luopua.  Pienen mietinnän jälkeen oli selvää että kodinkone joka on minulle kaikkein tärkein on pyykinpesukone. Valinta olisi ehkä osunut pölynimuriin, jos taloyhtiössämme olisi pyykkitupa, eikä omaa konetta välttämättä tarvitsisi, mutta sellaista ei talossa ole vaan kaikissa huoneistoissa oli jo muutettaessa pesukone ja kuivausrumpu.

Muistan kyllä vielä avioliittomme alkuajasta miltä tuntui pestä käsin vaatteita. Silloin meitä oli vain kaksi, mutta ihan riittävästi tuli vaatteita pesuvesissä huljutettua. Onneksi oli sentään lämmin vesi, ettei tarvinnut vettä lämmittää, tai mikä vielä pahempaa, ettei tarvinnut kylmissä luonnonvesissä pyykkejä huljutella kuten joskus entisaikaan ovat perheenemännät joutuneet tekemään. Ja silloin kun meillä ei vielä omaa pesukonetta ollut, oli kerrostalossa jossa asuimme, pyykkitupa jossa pestiin vuodevaatteet ja muut suuremmat pyykit. 

Mutta olihan se luksusta kun saatiin hankittua ihan oma pyykinpesukone. Ensimmäinen koneemme oli pienehkö, mutta se ei silti mahtunut kylppäriin, vaan se oli keittiössä. Siinä oli pyörät alla ja siirsin sen aina tiskipöydän viereen pesun ajaksi, jotta sain ripustettua vedenpoistoletkun tiskialtaan reunalle veden poistamiseksi.  Hyvin se toimi ja kaikki tuntui niin helpolta kun ei enää tarvinnut käsin pyykkejä pestä.

On tässä tullut useampikin kerta vuosien varrella huokailtua sitä miten helppoa pyykinpesu nykyään on kun on koneet ja vehkeet. 

Mikä sinun tärkein kodinkoneesi on? Voihan tämän haasteen ajatella niinkin, että valitsee jonkin sellaisen laitteen joka ei ole tärkeysjärjestyksessä ihan kärkisijoilla, eikä edes välttämätön, mutta jonka kokee kuitenkin itselleen tosi tärkeäksi eikä siitä haluaisi luopua.

Haluan vielä kiittää teitä kaikkia jotka osallistuitte tähän haasteeseen tammikuussa. Tarinanne ja kuvanne vanhojen esineiden parissa olivat hienoja ja osa tosi liikuttaviakin. Näki että esittelyihin oli nähty vaivaa.

Tämän kuun aihe ei ehkä aiheuta samanlaista "tunnekuohua", mutta varmaan löytyy aika erilaisia vempaimia joista ei haluta luopua.

Odotan innolla postauksianne ja tietenkin myös kommentteja tähän omaani.


👖👕👗

 
Tähän asti osallistuneet:



64 kommenttia:

  1. Hyvin muistan minäkin ne aviioliiton ajat kun pyykit pestiin ja kuivattiin vaikeamman kautta. Kaksi ekaa kotiamme olivat yksiöitä. Vasta 3-kymppisinä saimme ekan pesukoneen. Meillä on pesutorni, eli kuivaaja mukana. Yritän houkutella miestä suostumaan siihen että kuivaamme välillä telineissä sähkön säästämiseksi, mutta hänelle se kuivaaja taitaa olla sinun haasteeseesi sopiva 😀 Täytyy myöntää että pyykit ovat kuohkeita kun tulevat kuivaajasta ja toisinaan koppuraisia korppuja muuten.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei ole noita entisaikoja ikävä, ainakaan pyykinpesun tiimoilta. Kuivaaja tekee varsinkin froteepyyhkeistä ihanan kuohkeita ja pehmeitä.

      Poista
    2. Pyykkikonetta osaa arvostaa, kun on elänyt ajan ennen sitä👌

      Poista
  2. Pyykinpesukone on kyllä ehdoton, hyvänä kakkosena tulee astianpesukone ^__^

    VastaaPoista
  3. Oi, kiva aihe! Tässä tuli jo pienimuotoinen flashback mieleen eri asunnoista joissa on asunut ja missä ei ole ollut pesukonetta ja missä on. Eli minullakin se taitaa olla pesukone, mutta kyllähän sen ympärille saa rakennettua tarinaa.

    VastaaPoista
  4. Minäkin taidan kallistua pesukoneen puolelle, toisena tulee astianpesukone. Kuvasin kuitenkin retro-vatkainmeni.
    https://enkulinkasityot.blogspot.com/2025/02/puolukkakakkua.html

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Retrovatkainta pitää ehdottomasti tulla katsomaan!

      Poista
  5. Tämäpä on muuten aika vaikea valinta! Tässä pyörittelen mielessä kaikkia keittiön masiinoita, vaikka pyykkikonekin kyllä tuntuu luksukselta kaikkien niiden pyykkitupavuosien jälkeen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Aika paljon sen verran tarpeellisia esineitä kodista löytyy että ihan helppoa ei valinta ole.

      Poista
  6. Kivan aiheen olet taas keksinyt. Pyykinpesukone onkin todella tärkeä. Kun miettii tosiaan sitä entisaikojen pyykinpesua, ei kateeksi käy. Oikeastaan todella moni kodinkone on sellainen, että olisi aika kamalaa siitä luopua (jääkaappi, pakastin, hella, pölynimuri, jopa tv:n poistuminen olisi varsin ankeaa).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nuo kaikki luettelemasi haluan minäkin ehdottomasti pitää.

      Poista
  7. Kiitos uudesta haasteesta, sait minut heti innostumaan! Sinä kirjoitat kauniin lempeästi pyykinpesun historiasta ja suhteestasi pesukoneeseen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva jos pystyn innostamaan muitakin osallistumaan tähän.

      Poista
  8. Kiva haaste! Minä lasken hellan, jääkaapin, pakastimen ja pyykkikoneen peruskodinkoneiksi, jotka kuuluvat joka huusholliin tavalla tai toisella. Kaikki muut ovat vähän enemmän tai vähemmän vapaaehtoisia vekottimia. Taidan itse miettiä näistä jälkimmäisistä sen oman tärkeimmän. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jäänpä odottamaan minkä laitteen valitset.

      Poista
  9. Haaste vastaanotettu ja tehty!

    VastaaPoista
  10. Jälleen kiva haasteaihe. Otan sen mielelläni vastaan.
    Pesukone taitaa meilläkin mennä ykköseksi.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hienoa että tulet mukaan. Pesukone on tarpeellinen.

      Poista
  11. Meillä pestiin avioliiton alku aikana ihan pulsaattorikoneella. Nyky pesukonetta en antaisi mihinkään!!! Täytyy miettiä jotain mikä olisi minulle tärkeä vempain....että saa postattua...joten haaste vastaanotettu.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Muistan kun isoäidilläni oli pulsaattorikone. Silloin tuntui että pyykinpesu sujui vaivattomasti, mutta kyllä nämä nykyajan koneet tekevät työn vielä hienommin.

      Poista
  12. Hieno haaste. Hetken pitää miettiä, minkä valitsisi ja yrittää jättää itsestäänselvyydet pois.

    VastaaPoista
  13. Anonyymi1/2/25 20:57

    Pyykkilautakin tullut tutuksi, senjälkeen pulsaattorikone, jossa joskus kävi vahinko sen ajan villavaatteiden kanssa liian kuumassa vedessä. Nykyisin on ohjelmia, mistä valita ja joiden voi luottaa lähes aina pesutuloksesta. Taidan valita aikas vanhan koneen. Kiva haaste taas !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nykykoneet ovat luotettavia. Jos sinulla on blogi, niin miten pääsen sinne lukemaan sitä?

      Poista
  14. unelmikko1/2/25 20:59

    edelliseen jäi tuo tunniste pois kun ei sit het hoksaa

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kysyn samoin kuin edelliseltä kommentoijalta. Mistä löydän blogisi?

      Poista
  15. Kiva haaste! Meillä se on tiskikone koska taloyhtiössämme on pyykkitupa ja siellä aikoinaan käynyt pesemässäkin pyykkiä kun omaa ei ollut. Lapsuuden kodissa äiti pyykkisi pulsaattorikoneella ja pellavalakanat keitti ja kuivasi ulkona."puhtaat valkeat lakanat".

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jos taloyhtiössä pyykkitupa, niin siellä pyykkihuolto hoituu hyvin. Minullakin on jonkinlainen muistikuva tuollaisesta pyykkien keittämisestä, vai onko vain vanhoista Suomi-filmeistä muisto. Tähän loppuun vielä, että mistä löydän blogisi?

      Poista
    2. http://anitahhkknn.blogspot.com/
      Tuolta löytyy Päivin Oma Plogi 😸

      Poista
    3. No nyt löysin blogisi, kiitos!

      Poista
  16. Omaa pyykkikonetta ei ole, jos olisi niin se olisi luksusta! Mutta keksin jo vastauksen haasteeseen ja toteutan tässä kuussa :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ainakin kätevää on omistaa oma pyykkikone. Kiva nähdä sitten vastauksesi.

      Poista
  17. Mukavasti keksitty aihe taasen🩷Ei kun miettimään👍😊

    VastaaPoista
  18. Kivan aiheen taas keksit!
    Kyllä pyykkikone taitaa mennä ykköseksi meilläkin, olis aika hurja ajatus, jos pitäsi vaatteet alkaa käsin jynssäämään. Mummo aikoinaan kertoi, että lauantaisaunan jälkeen piti pestä vielä koko katraan vaatteet, mutta vaatteita taisi silloin olla onneksi melkoisesti vähemmän kuin nykyään!
    Mutta pitää miettiä löytyisikö joku muu pienempi laite, josta en malttaisi luopua:)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei tuntuisi hyvältä ruveta heti saunan jälkeen hikoilemaan pyykinpesussa. Silloin ei vaatteita vaihdettu onneksi samalla tahdilla kuin nykyisin. Peukkuja sille että löydät jonkin toisen esineen.

      Poista
  19. Ilman mitään miettimistä pyykinpesukone! Voisin hyvin elää kaivovedellä tuvassa, puuhellan ja leivinuunin kanssa, ulkosaunan ja ulkohuussin kanssa, mutta pyykkiä en enää ikinä ala käsin pesemään. Kun elin vauvan kanssa köyhänä yh:na, pesin vuoden kaikki pyykit käsin ja se oli siinä. Voisin vaikka elää hätätilassa ilman sähköäkin, mutta jonkinlainen vanhan ajan pyykkivispilä pitää olla! 😄

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kuulostaa ihan mahdottomalta tuo vauvavuosi käsipyykin kanssa, huh. Sähkökin on kyllä aika tarpeellinen.

      Poista
  20. Pyykinpesukone onkin yksi kodin tärkeimmistä, ellei jopa tärkein kodinkone. Harvapa meistä haluaisi pestä pyykkiään enää käsin tänä päivänä. En minä ainakaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En minäkään. On tuo pyykkikone niin tarpeellinen ja arkea helpottava laite.

      Poista
  21. Koska itse miellän, että pyykinpesukone ja astianpesukone on tavallaan "asuntoon kuuluvia laitteita" - vaikkei pesukone olekaan sellainen - valitsen ihan jotain muuta. Minun valinta on Dysonin varsi-imuri. Vuosia mietin sen ostamista kun minua ahdisti perinteisen pölynimurin vetäminen huoneesta toiseen. Taas ei johto riitä eli piti etsiä uutta töpselin paikkaa virtalähteeksi ja tuntui siltä, että kalusteet olivat koko ajan tiellä. Minulle inhottavin homma oli vuosia imurointi ja koirataloudessa se on pakko tehdä ettei hukata karvaan. Hankittuani Dysonin voisin imuroida vaikka päivittäin. Imuri on kevyt ja se taipuu lähes mihin vain.

    Kivaa sunnuntai iltaa Kristiina ♥

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Varsi-imurista minullakin on kokemuksia, sekä kotona että mökillä. Ne ovat kyllä näppäriä ottaa esille. Minun imurini ovat olleet muun merkkisiä kuin sinun ja tuosta Dysonista olen kuullutkin paljon kehuja. Omani eivät ole mielestäni olleet tarpeeksi tehokkaita. Sen sijaan niissä mukana oleva irroitettava "käsi-imuri" on kovassa käytössä ja hyväksi todettu. Imurointi muuten kuuluu kotitöiden inhokkeihin minulla. No, jos ei mattoja ja huonekalujen jalkoja olisi, niin sitten olisi varmaan ihan kivaakin tuo imurointi.

      Poista
  22. Minulla oli samanlaisiaa ajatuksia, mistä kodinkoneesta emme luopuisi. Kyllä minullekin on ehdoton pyykinpesukone, varsinkin, mun kelasin mielessäni aikaa taaksepäin, millainen työ joskus oli puhtaiden vaatteiden vuoksi.
    Kiitos, tämä oli oikein mukava haaste.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos sinulle osallistumisesta ja kivasta postauksesta asian tiimoilta.

      Poista
  23. Olipas hauska aihe! -Ja yllätyksetön vastaus, mutta kiva oli muistella.

    https://pianjanopeasti.blogspot.com/2025/02/kodinkone-josta-en-luovu.html

    VastaaPoista
  24. Homma hoidettu :-). Otin taas vähän eri vapauden lähestyä aihetta , mutta ei kai se haittaa ? :-).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei haittaa eri vapaus, kunhan vaan huomaan postauksesi.

      Poista
  25. Olen samaa mieltä tässä asiassa pyykkikone on se tärkein. Minä olen myös joutunut pesemään teinistä asti vaatteet käsin ja vielä lämmittämään veden. Kantaa ne sisälle ja sitten ulos.Nyt tietenkin on tämä kone auttanut jo asiaa vuosikymmenet .

    VastaaPoista
  26. Anonyymi3/2/25 12:57

    Hei, olen muutamaan postaukseen jättänyt kommentin mutta en kuitenkaan näe niitä missään. Olisiko mennyt roskapostiin vai onko ne poistettu jostain syystä ?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yksi ainoa kommentti löytyi roskakorista ja sen oli kirjoittanut Irkku, eli ei varmaan ollut sinun. Sen julkaisin nyt. En poista mitään kommenttieja jos ovat asiallisia.

      Poista
    2. Anonyymi4/2/25 07:11

      Hei, olen sitten varmaankin itse unohtanut painaa kohtaa "julkaise" kun en kommenttejani näe kyseisissä postauksissa tai mikä siinä on sitten ollutkaan mutta samapa tuo, pääasia että asia selvisi.

      Poista
    3. Luultavasti noin on käynyt. Minä en ainakaan ole poistanut :)

      Poista
  27. Juu, ilman pyykkikonetta ei kyllä tule toimeen.
    Haasteeseen osallistuttu http://rosanpunaistakultaa.blogspot.com/2025/02/kodinkone-josta-en-luovu.html

    VastaaPoista
  28. Teidän koneessanne on myös allergiapesu! Kuulostaa hyvältä. :)
    Minä vastasin haasteeseen koneilla, jotka eivät ole ehkä niitä välttämättömimpiä, mutta muuten erityisen rakkaita.
    Olipas taas kiva aihe haasteessa. Saapa nähdä tuleeko myöhemmin arvelemiani aiheita. :) Kiitos haasteesta ja ihanaa helmikuuta!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oho, olen seitsemän vuotta pessyt pyykkejä tällä koneella, mutta en ole koskaan kiinnittänyt huomiota tuohon että koneessamme on allergiapesuohjelma! Pitääpä tutustua tarkemmin mitä tuo ohjelma pitää sisällään.
      Nyt lukemaan oma postauksesi aiheesta.
      Ja oikein mukavaa helmikuuta sinnekin!

      Poista
  29. Olipa kiva haaste, ja hyvät perustelut siinä. En todellakaan minäkään ainakaan pesukoneesta luopuisi - kauhistuttaa jo ajatus että pussilakanoita käsin pesisin..huh. Voisinpa ottaa haasteen vastaan, kun nyt helmikuussa ei vielä hirveästi postausaiheita ole.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei osaa kuvitella millaista olisi pestä pussilakanoita käsin. Ota ihmeessä haaste vastaan.

      Poista