09/08/2025

Kun yksi johtaa toiseen jne...



Varmaan tuttu tilanne meistä useimmille on se, että kun rupeaa järjestämään jotain uuteen uskoon, tai vaan hiukan maalailemaan, niin yksi asia johtaa toiseen ja taas toiseen, eikä hommasta meinaa tulla loppua ollenkaan.

Niin kävi meille, kun mökillä ruvettiin muuttamaan irtokaappien järjestystä.

Ihan ensimmäiseksi piti tietysti tyhjentää kaikki kaapit joiden paikkaa oli tarkoitus muuttaa. Ruokapöytä tulikin aivan täyteen astiakaapista tyhjennetyistä astioista, eikä kaikki pöydälle mahtunutkaan, vaan osa laitettiin vielä muualle.



Myös tuvan sohva ja keittiön tiskipöytä saivat päälleen aika paljon tavaraa. Sohvan päällä oli lisäksi J:n vaatteita ja liinavaatteita, sillä kaappi jossa ne yleensä ovat oli tarkoitus siirtää kokonaan toiseen huoneeseen.






Tämän kaapin halusimme siirtää toiseen makuuhuoneeseen. Se on tosi painava, mutta kun laitoimme maton sen jalkojen alle, niin onnistuimme liikuttamaan sitä aika hyvin. Kun olimme saaneet sen lähemmäksi sen huoneen ovea johon se oli tarkoitus siirtää, niin J keksi että jos kallistamme sitä, niin se olisi helpompi saada vietyä oviaukosta.

Niinpä kovan ponnistelun jälkeen kaappi nojasi J:n käsien varaan ja minä parhaani mukaan työnsin sitä eteenpäin, lähemmäksi ovea. Pelkäsin tietysti koko ajan että J:n ote heltiää ja kaappi romahtaa lattialle ja menee rikki, tai mikä vielä pahempaa, että jompi kumpi meistä saa sen päälleen.

Saimme kuitenkin sitä siirrettyä vähän kerrallaan.



Kunnes kaappi oli tuotu tähän kapeaan kohtaan...

Ensin se otti kiinni kulmastaan noihin rappusiin. Rappuja ei voi siirtää, sillä ne ovat kiinni tukevasti paikallaan. Hivutimme kaappia hiukan oikealle, mutta silloin kaappi otti kiinni hellan kulmaan.

Kaikenlaisia erilaisia mahduttamissuunnitelmia kokeilimme, mutta lopulta oli todettava ettei kaappia pysty viemään tuosta ovesta toiseen huoneeseen. Niinpä hilasimme kaapin takaisin entiselle paikalleen, kunhan ensin olin imuroinut seinän vierustan huolellisesti kun kerrankin paikka oli tyhjänä. Työnsimme kaapin tutulle paikalleen.

Kuvassa näkyy vanha punainen kaappimme, joka on ollut tuvassa ruokapöydän vieressä astiakaappina. Se vaan oli sen verran leveä siihen paikkaan, että halusimme vaihtaa sen muualle.

Se siirrettiin nyt sinne minne tuo aiemmin yrittämämme valkoinen kaappi ei mahtunut.



Astiakaapiksi siirimme tämän kapeamman kaapin ja nyt pöydän ympärillä on paljon enemmän tilaa ja kulku terassillekin on helpompaa kun tämä kaappi ei vie niin paljon tilaa kuin tuo punainen joka tässä ennen oli.




Lempikaappini on nyt toisessa makuuhuoneessa. Se ei ole yhtä näkyvästi esillä kuin ennen, mutta näkyy se kuitenkin mukavasti tuvan puolelle kun ovi on aina auki.



Tässä kaapissa on hiukan vähemmän tilaa kuin tuossa vanhemmassa, mutta pyöriteltyäni astioita hyllyltä toiselle sain suunnilleen kaiken haluamani siihen mahtumaan. Yläosassa on lasit ja asetit, sekä muutama pikku kulho ja alaosassa ruokalautaset ja muu isompi tavara.

Vaikka kaikkea ei saatukaan niille paikoille kuin suunnitelmissa oli, niin ollaan kuitenkin tyytyväisiä tähän järjestykseen.

Nyt oli pölyt imuroitu kaappien uumenista ja kaikki hyvässä järjestyksessä.

Lopetettiinko muutosten teko tähän?
No, ei tietenkään. J innostui maalaamaan keittiön kaappien ovet hennon vaalean sinisellä maalilla, jota meillä oli jäänyt jostain aikaisemmasta projektista.  Kaappien väri näkyykin tuolla aikaisemmin yhdessä kuvassa. Välitilan laatoituksen uusimista mietittiin myös, mutta laatat ovat ihan hyvässä kunnossa, joten J saumasi ne uudelleen tummemmalla saumavärillä ja niin niistä tuli melkein kuin uudet.

Eikä siinä vielä kaikki. Myös tuo painava kaappi, jonka siirto ei onnistunut toivottuun paikkaan tuli maalattua. Se on nyt vaalean vihertävä ja väri sopiikin siihen hyvin. Nyt ei ole liikaa valkoista vaan sopivasti värikästä. Uudesta väristä en huomannut ottaa kuvaa. Tai yritin kyllä, mutta kun oli niin valoisaa, niin kuvassa kaapin väri ei näyttänyt ollenkaan vihreältä, vaan pikemminkin valkoiselta, joten en julkaise sitä kuvaa nyt.

Nyt saa ehkä vähän aikaa olla muutoshommat tehtynä.

KIVAA PÄIVÄN JATKOA!
💛💛💛

15 kommenttia:

  1. Iso urakka on teillä takananne!
    Mulla käy usein niin, että jos yritän tehdä moni asia putkeen, kaikki jää kesken, kun aikaa on hyvin rajoitetusti kerralla. Sitten kaikki projektit tuppaavat venymään viikkoiksi.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Olihan siinä jonkin verran siirtelyä, mutta kun on lopputulokseen tyytyväinen, niin ei tunnu lopulta missään :)

      Poista
  2. Niin tuttua, niin tuttua tuo että innostuksen alettua yksi asia johtaa toiseen ketjuna ja täytyy vaan jatkaa väsyksiin asti. Tuttu ilmiö on myös "oho, ei sitä kaappia saatukaan siirretyksi, viedään takaisin". Kerran meillä uhkasi yksi iso kaappi jäädä oviaukon tukkeeksi, mies olohuoneessa, minä eteisessä kunnes keksimme millä sen sai siirtymään. (Huh)

    Teillä on nätin ja siistin näköistä. Onnittelut aherruksen tuloksista ♥

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niinhän se on. Minäkin ehdotin aluksi kun rupesi heti tuntumaan siltä ettei tuota kaappia saada vietyä tuosta oviaukosta, että annetaan sen jäädä entiseen paikkaan ja vaihdetaan vain nuo kaksi kaappia paikoiltaan. Siihen J sanoi ettei heti anneta periksi ja että kyllä nyt viedään iso kaappi tuonne toiseen huoneeseen.
      Onneksi sentään saitte kaapin pois oviaukosta niin ettette jääneet vangeiksi eri huoneisiin.

      Poista
  3. Summer is the perfect time to declutter, some paint or a refresh !
    Have fun !
    Anna

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. It´s always nice when you can do some paintings.

      Poista
  4. Minulle käy joskus tai oikeastaan aika useinkin niin , että kun aloitan jonkin projektin niin en malta lopettaa vaikka väsyttää ja hyvin voisi jatkaa seuraavana päivänä. Ja kuten totesit niin projektit tuottaa usein uusia projekteja :-).
    Tuollainen kaappien tyhjennys ja uudelleen järjestely olisi hyvä tehdä aika ajoin jo ihan senkin takia , että jotain saa aina jätettyä pois ? ja ainakin vastaan tulee sellaisia kivojakin juttuja joita ei ole muistanut käyttää.
    Nyt kun ilmat on vähän viilenneet niin jotain tuollaisia juttuja pystyy jo tekemään ja suunnittelemaan.
    Kauniita kaappeja; molemmat !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Projektien määrä on loputon! Hyvä oli että tuli järjestettyä, mutta mitään pois heitettävää ei kuitenkaan tullut esille. Jaa, tuli yksi kulunut t-paita sentään.
      Nyt on ihan siedettävät lämpötilat ja seuraavaksi pitääkin ruveta raivaamaan lavakauluksista pois kuihtuneita kukkia.

      Poista
  5. Onpa siellä kannettu, siirretty, hivutettu, järjestelty ja maalattu! Voi mikä harmi, ettei kaappia saanutkaan toiseen huoneeseen. Sininen keittiönkaappien väri on todella kaunis!
    Ihastelen myös tuon vanhan astiakaapin väriä. Miten hyvin se sopii kamarin tapettiin! Kaappi on todella kaunis muutenkin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kaikki verbit on ollut käytössä :) Iso kaappi olisi sopinut hienosti tuonne makuuhuoneeseen (jos olisi ovesta mahtunut). Sininen tuntuu kivalta entisten valkoisten sijasta. Tuo vanha kaappi oli alunperin oudon vihreä, mutta maalasimme sen heti tällä punaisella ja se onkin osoittautunut hyväksi valinnaksi. Harmi että tuo kaappi nyt on hiukan piilossa.

      Poista
  6. Kuulostaa niin tutulta mitä kirjoitat teidän mökin sisustuksen uudelleen järjestelyistä. Meillä käytetään myös mattoja kalusteiden siirrossa apuna. Joskus on jopa jouduttu purkamaan joku osa, että isompi kaluste on saatu vaikka oviaukosta toiseen huoneeseen. Ja usein näissä projekteissa myös innostuu ja tulee tehtyä - tai ainakin suunnittelee tekevänsä - enemmän ja sitten aikataulu pettää kun innostuu.
    Hyvältä näyttävät kaapit nyt uusissa paikoissaan ja tuo punainen kaappi on todella kaunis. Teillä on ihanan isot ikkunasta mökissänne eli luonnonvaloa tulee sisälle - pidän tuosta avaruuden tunnusta minkä ikkunat saavat aikaan.
    Mukavaa viikonvaihdetta Kristiina ♥

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Matot soveltuvat mainiosti painavien huonekalujen siirtelyyn. Mekin olemme yhden rautaisen vuodesohvan purkaneet useamman kerran; ensin kun muutettiin toiseen kotiin ja sitten kun se tuotiin mökille vierasvuoteeksi.
      Mökkiä suunnitellessa haluttiin paljon ikkunoita mikä onkin hyvä valoisuuden kannalta, mutta vaikeuttaa jonkin verran huonekalujen sijoittelua.
      Samoin sinulle, hyvää viikonvaihteen jatkumista<3

      Poista
  7. No tulipas iso urakka yhdestä muutoksesta. Meillä on joskus tehty kirjojen ja levyjen kanssa samanlaista tetristä olohuoneessa. Hyllyjä ja tasoja on liikuteltu sinne ja tänne, ja lopulta pariin kertaan palautettu vanhoille paikoilleen, hehee. Viimeksi uudelleen järjestelyt onnistui täydellisesti, onneksi.

    Mahtavaa kun mies jaksaa maalailla ja tehdä noin paljon. Maalatessa ja saumoja uusiessa ilme muuttuu nopeasti :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Näinhän se yleensä käy että urakka paisuu edetessään, mutta ei haittaa jos lopputulos on jotakuinkin se mitä haluttiin. Paikoilleen palauttamista tapahtuu aika usein. Kotonakin iso kulmasohva palautui takaisin sinne missä ennen ähellystäkin oli :)
      Hyvä että toisinaan onnistuukin järjestelyt, kuten teillä!
      Mies kaipaa koko ajan jotain puuhailua ja loppuajan on golfaamassa :)

      Poista
  8. Onhan teillä ollut aika urakka siirtää huonekaluja uudelleen. Muutosten myötä tulee erilainen koti. Melkein kuin ois muuttanut. Onneksi melkein kaikki saitte siirrettyä haluamalle paikalle. Nyt sitten ihailemaan uutta järjestystä.

    VastaaPoista