![]() |
Urte asuu Saksassa, Stade-nimisen pikkukaupungin lähellä vanhalla maatilalla kotieläintensä kanssa. 39 päivää, 996 km |
![]() |
Kölnistä, Saksasta tulee tämä kortti jonka lähettäjä on Dirk. Hänen lempipaikkansa Saksassa on rannikkoseutu tuulimyllyineen ja majakoineen. 11 päivää, 1260 km |
Oho, sinulla on ollut todella runsas postipäivä! Tuli hauskoja muistoja Kölnistä mieleen vuosien takaa kun kävimme siellä työni puolesta messuilla. Kaunis kaupunki! Japanista tullut kortti kukkivista kirsikankukista on muistuttaa siitä, että kohta on meillä Suomessakin hanami tai ainakin mahdollisuus nähdä muutamia kukkivia kirsikkapuita. Olisi joskus upeaa olla Tokiossa kukinnan aikaan. Kivaa loppuviikkoa Kristiina ♥
VastaaPoistaJoo, kivasti tuli kortteja. Köln on varmasti kaunis kaupunki. Kukkivat kirsikkapuut <3
PoistaSinulle myös hienoa viikonloppua<3
Oi, mahtava postin määrä. Kauniita kaikki, ainutkertaisia! 🥰
VastaaPoistaTällä kertaa tuli tosiaan tosi kauniita kortteja.
PoistaVoi, miten monta hienoa korttia. Niiden lukemisen myötä maailma avartuu. Samalla pääsee virtuaalisesti tutustumaan mielenkiintoisiin ihmisiin.
VastaaPoistaMukavaa viikonloppua!
Aina oppii jotain uutta näitä lukiessa ja katsellessa. Sinulle myös oikein kivaa viikonloppua!
PoistaMahtava saalis! Mitä tein eilen? Tiskasin, kudoin ja katsoin telkkaria. Tänään käyn siivousreissulla ja sen jälkeen jatkan hyvillä mielin kotoilua. 😅 Aurinkoista perjantaita!
VastaaPoistaTodella! Kotoilu on ihan sitä parasta. Hienoa viikonloppua sinulle myös!
PoistaLovely postcards from around the world !
VastaaPoistaHave a nice day 1
Anna
Have a nice weekend you too!
PoistaKiva kun sait monta erilaista ja kaunista korttia kerralla! Tykkään tuosta sienikortista! (vaikka muumifani olenkin ja muumikortti Kiinasta on kakkonen, siinä on jotain).
VastaaPoistaTykkään näistä kaikista niin että kauneinta on vaikea valita.
PoistaIhanaa kun kortteja "satelee"! Tuo toinen kortti on minusta ihana....
VastaaPoistaKivalta tuntuu kun postilaatikosta löytyy useampia kortteja. Tuo paikka on varmaan tosi upea!
PoistaKauniita, ihania, mielenkiintoisia.
VastaaPoistaEka ja kolmas tuovat mieleen peruskoulun luonnontiedon tunnit :)
Muumi-kortissa on hemaisevat värit, upea! Kiva piknik.
Nuo kortit sopisivatkin koulujen opetustauluiksi.
PoistaJopas on monenlaisia kortteja! Kiva lukea, mitä kukin missäkin puuhaa ja mikä vuodenaika on meneillään. Täällä on ollut vaihteleva päivä: olen korjannut vanhan talon välikattoa, raivannut vesakkoa, pätkinyt sen kompostiin ja sitten herkutellut karitsanpotkalla naapurissa. Tosi hyvä päivä.
VastaaPoistaMonenlaista saa lukea näistä korteista. Oletpa ollut ahkera. Ihana naapuri kun tarjoaa tuollaisia herkkuja.
PoistaUkrainasta tullut kortti kosketti erityisesti.
VastaaPoistaJa on se vain niin erikoista miten nuo muumit ovat maailmaa valloittaneet. Joskus olen lentokentälle ihmetellyt sitä kiihkeää ostelua muumituotteiden ympärillä :-).
Ihania kortteja kaikki !
Niin teki. Tuntuu uskomattomalta että siellä sentään jonkinlainen normaali arkinen elämä on mahdollista. Tarkoitan että vielä voi osallistua esim. postocrossingiin. Hienoa olisi jos sinne pikaisesti saataisiin rauha.
PoistaMuumit ovat kyllä saavuttaneet uskomattoman suosion. Mikähän niiden taika on?
Olen iloinen puolestasi ja iloitsen myös siitä, että jaat kaikki nämä jännittävät kortit kanssamme. Monta mielenkiintoista pikku yksityiskohtaa. Tuo porukkakorttikin oli mainio. T. Sartsa
VastaaPoistaIhana kuulla että tykkäät siitä kun näytän näitä saamiani kortteja täällä! Mielessä käy pelko, ehkä aiheellinenkin, että jotkut ajattelevat "taasko noita kortteja".
PoistaHyvänen aika sentään, miten monta korttia olet saanut! MInua liikutti jotenkin Urainasta ja vieläpä sieltä Kiovasta tullut kortti. Varmasti suurin osa maailmaa toivoo Tanian kanssa rauhaa.
VastaaPoistaOnnitteluni korttisadosta.
Kysyit, mitä olen puuhaillut? Tuolloin sinun postauspäivänäsi tein aamusta pitkän hankikävelyn, sitten päivä meni arkisemmaksi, ruoka pöytään, netissä oloa, illalla kyläilyä. Tänään on myös aurinkoin, mutta kylmä päivä. Hangella kävelin katsomassa, joko lähijärvi on sula. Ei ollut, ei rantaporeitakaan vielä.
Tässä oli kortteja kolmelta eri päivältä, joten oli kerääntynyt hiukan enemmän. Tanian kanssa samaa mieltä on varmasti suurin osa maailman ihmisistä. Hankikävely kuulostaa kivalta ja tiedän mitä se on, mutta tuon rantaporeen kuulin ensimmäistä kertaa. Arvelen sen liittyvän jäiden sulamiseen ja ensimmäisten vesikuplien pyrkimyksiin päästä jään alta "ilmaan". Onko näin?
PoistaAivan huippuihanaa postia olet saanut (enkulin käsityöt)
VastaaPoistaKyllä kelpaa olla postcrossaaja kun tällaista postia tulee!
PoistaJännästi noita kortteja tulee aina laumoina. Olen miettinyt, miksi näin. Vaikka itse lähettäisi vain kortin kerrallaan, vaihtarit tulee samana päivänä usein. Outoa!
VastaaPoistaNiin tuleekin. Nyt mulle on tullut näin paljon, mutta omien korttien perille meno tuntuu jostainm syystä kestävän. Voi olla että saan nyt odotella hetken ennen kuin uusia tulee. Kerään niitä sitten viikon verran ja teen postauksen vasta sitten.
PoistaPostcrossing-tapaamisen on jänniä tapahtumia. En ollut hirmu kauaa mukana toiminnassa, mutta muutamassa tällaisessa miitissä kävin. Oli tosi kiva nähdä, kuinka porukat tunsivat toisensa tosi hyvin ja ottivat uuden tulokkaan ystävällisesti mukaan.
VastaaPoistaSiellä sitten kierrätettiin lähetettäviä kortteja ja nimiä tuli jokaiseen korttiin runsaasti. Samalla näki, kuinka toiset perehtyivät korttien lähettämiseen tosi huolella. Arvostan sitä todella! Kiva harrastus!
Kiva on noihin tapaamisiin aina mennä. Meillä täällä on pieni harrastajamäärä (vain 41 crossaajaa), joten samat osallistujat yleensä noihin tapaamisiin tulee. Tosin muutama mantereella asuvakin on ollut mukana ja jopa yksi saksalainenkin on tullut näihin tapaamisiin.
PoistaTuo onkin hienoa että todella mietitään jokaiselle vastaanottajalle sopiva kortti ja kirjoitetaan jotain oikein ajatuksella.