04/11/2025

256328 askelta - 256328 steg




Folkhälsanilla oli kiva haaste joka kesti koko lokakuun. Haasteessa kerättiin päivittäin askelia ja tarkoituksena oli saavuttaa joka päivä se askelmäärä minkä oli itselleen laittanut tavoitteeksi. Minun tavoitteeni oli kävellä joka päivä vähintään 7500askelta. 

-----

Folkhälsan hade en trevlig utmaning som varade hela oktober. Utmaningen gick ut på att samla steg varje dag och målet var att nå det antal steg jag hade satt som mål för mig själv varje dag. Mitt mål var att gå minst 7500 steg varje dag.





Oma askelmäärä kirjattiin ylös päivittäin. Aina kun tavoite oli saavutettu ilmestyi kuvaan leveästi hymyilevä naama. Kahtena päivänä jäin alle tavoitteeni ja silloin tuo naama hymyili hiukan maltillisemmin.

-----

Jag registrerade mina steg varje dag. Varje gång jag nådde mitt mål dök ett leende ansikte upp på skärmen. Två dagar hade jag inte nått mitt mål, och då log ansiktet lite mer blygsamt.





Minä olen liittynyt Folkhälsanin Maarianhaminan paikallisyhdistykseen. Siellä Mariehamn komeilee 10 aktiivisimman yhdistyksen joukossa. Tosin tilanne voi vielä tuosta muuttua sillä 7.11 asti on osanottajilla aikaa kirjata ylös askeleensa.   

-----

Jag är medlem i Mariehamns lokala förening Folkhälsan. Mariehamn  är bland de 10 mest aktiva föreningarna. Situationen kan dock fortfarande ändras  eftersom deltagarna har fram till den 7 november tid på sig att registrera sina steg. 



Haasteen loputtua sai diplomin. Vaikka en kahtena päivänä saavuttanutkaan asettamaani askelmäärää, niin joinakin päivinä olin vastaavasti kävellyt yli tavoitteen. Näin askelista laskettiin sitten keskiarvo, joka minulla oli 8268 askelta/päivä. Ihan tyytyväinen olen tulokseen.

Tällaiset haasteet auttavat ainakin minun kaltaistani liikkumaan enemmän. Jos ei askelia tuntunut muuten kertyvän tarpeeksi, niin silloin kävelin kotona puuttuvat askeleet. Lattialla taitaa jo näkyä polku jota pitkin kuljin:)

-----

Efter att utmaningen var över fick man ett diplom. Även om jag inte nådde antalet steg jag satt upp, på två dagar, hade jag vissa dagar gått mer än 7500 steg. På så sätt beräknades sedan stegsnittet, vilket gav mig 8268 steg/dag. Jag är nöjd med resultatet. Sådana utmaningar hjälper åtminstone människor som mig att röra på sig mer. Om jag märkte att jag inte samlade på mig tillräckligt många steg, så gick jag de saknade stegen hemma. Jag tror att det blev en stig efter mina steg på golvet:)


👟👟👟

MUKAVAA PÄIVÄÄ - HA EN TREVLIG DAG







11 kommenttia:

  1. Grattis till de 256328 stegen!

    VastaaPoista
  2. Ooh, olet kyllä reipas, kun kotonakin kävelit! Kaipa on olemassa joitakin askelmittareita, muuten tuossa menee laskuissa sekaisin :-D Eikä pysty ajattelemaan muuta kävellessään kuin numeroita :-DDD

    VastaaPoista
  3. Onnittelut hienosta askelmäärästä ja saavutuksesta! Minulla on Omronin askelmittari mutta se on jäänyt kaappiin pölyttymään.

    VastaaPoista
  4. Onnittelut hienosta askelmäärästä ja saavutuksesta! Minulla on Omronin askelmittari mutta se on jäänyt kaappiin pölyttymään.

    VastaaPoista
  5. Onnittelut saavutuksestasi! Kuten Päivillä, niin minullakin on Omronin askelmittari, jota en ole käyttänyt kesän tölkkikierrosten jälkeen. Enpä ole oikein lenkkejä nyt tehnytkään. Ihanat jalkapohjanaamat! "Jostain syystä" jalkapohjakuvat koskettavat. Johtuisikohan tatuoinnistani? Kyllä.

    VastaaPoista
  6. Huippusaavutus. Paljon onnea.

    VastaaPoista
  7. Onneksi olkoon 🐾 Hieno tavoite ja saavutus.
    Tunnen itseni laiskaksi 😀😎

    VastaaPoista
  8. Ritavuoren juurella4/11/25 15:21

    Tuo on jo melkoinen askelmäärä! Hyvä kun on tällaisia haasteita, kannustaa toivottavasti niitäkin, joita pakkaa laiskottamaan. Jokaista tietysti joskus, ei vaan nappaa.

    VastaaPoista
  9. Todella hyvä saavutus, itse en enää saisi tuommoista määrää askeleita kuukauden aikana näin selkävaivaisena !

    VastaaPoista
  10. Sinulla on hyvät askelmäärät päivittäin. Tuossa pysyy virkeä ja myös kunto kasvaa joten askelia lisää vaan joka päivä! Hieno haaste idea ihan jokaiselle meistä.

    VastaaPoista