05/05/2026

Peliriippuvainen? - Spelberoende?



Tämä rakennus on tullut meille viime viikkoina hiukan tutummaksi kuin ennen. Rakennus on PAF:in (Ålands Penningautomatförening) pääkonttori. Se sijaitsee hiukan Maarianhaminan ulkopuolella, Maxinge-ostoskeskusta vastapäätä.

PAF perustettiin v. 1966 ja perustajina olivat Folkhälsan på Åland, Röda Korset, Räddä Barnen och Stiftelsen Dagens Barn.

PAF:in pääkonttorin rakennus on ympäristöystävällinen ja sen julkisivu ja katto on katettu aurinkopaneelein ja niiden ansiosta se on energiantuotannossaan täysin omavarainen.

Den här byggnaden har blivit lite mer bekant för oss de senaste veckorna. Byggnaden är huvudkontor för PAF (Ålands Penningautomatförening). Den ligger en bit utanför Mariehamn, mittemot Maxinge köpcentrum. 

PAF grundades 1966 av Folkhälsan på Åland, Röda Korset, Rädda Barnen och Stiftelsen Dagens Barn. PAF:s huvudkontorsbyggnad är miljövänlig och dess fasad och tak är täckta med solpaneler, vilket gör den helt självförsörjande på energiproduktion.




Miksi tämä rakennus sitten on tullut meille tutummaksi? Syy on se, että olemme innostuneet pelaamaan bingoa! Bingoon en uskonut koskaan innostuvani, mutta nyt olemme käyneet pelaamassa jo neljänä maanantaina. 

Ensimmäisellä kerralla onni suosi ja J voitti 100€ lahjakortin. Sen jälkeen voittoja ei ole tullut, mutta "yhden päähän" jäämisiä on ollut ja se tietysti houkuttaa pelaamaan lisää. Bingo järjestetään joka toinen maanantai. Se alkaa seitsemältä ja kestää pari tuntia. Eilisessä bingossa oli pelaajia 180. Ikäjakautuma on nuorista eläkeläisiin, joskin pääosa pelaajista on varttuneempaa väkeä.

Varför har den här byggnaden blivit mer bekant för oss? Anledningen är att vi har blivit exalterade över att spela bingo! Jag trodde aldrig att jag någonsin skulle bli exalterad över bingo, men nu har vi spelat i fyra måndagar. 

Första gången var turen på vår sida och J vann ett presentkort på 100 euro. Efter det har det inte blivit några vinster, men det har varit nära och det lockar oss förstås att spela mer. Bingo hålls varannan måndag. Det börjar klockan sju och varar ett par timmar. Det var 180 spelare på gårdagens bingo. Åldersfördelningen är från unga till pensionärer, även om majoriteten av spelarna är pensionärer.








Parilla ensimmäisellä kerralla istuimme suuressa salissa, mutta nyt olemme tykästyneet tähän parvella olevaan paikkaan. Täältä näkee kivasti mitä alhaalla tapahtuu ja myös "bingotaulu" näkyy hienosti tänne.

De första gångerna satt vi i stora salen, men nu har vi börjat gilla den här platsen på loftet. Man kan se vad som händer nere och  stora "bingotavlan" syns också fint härifrån.



Bingokisan puolivälissä on kymmenen minuutin tauko ja silloin voi käydä vessassa tai kierrellä muuten katselemassa ympärilleen.  Voi myös hakea lisää kahvia tai muuta juomaa. Tarjolla on myös hedelmiä, keksejä ja makeisia.

Tämä pallon muotoinen tila, joka "leijuu" salin yllä on pieni kokoustila. 

Det är en tio minuters paus halvvägs genom bingospelet, under vilken du kan använda toaletten eller gå runt och titta. Du kan också hämtä mer kaffe eller andra drycker. Frukt, kakor och godis finns också tillgängliga. Detta klotformade utrymme som "svävar" ovanför hallen är ett litet mötesrum.






Bingolappuja jonotetaan jo paljon ennen kuin bingo alkaa ja kun me saavuimme paikalle kolme varttia ennen pelin alkua, niin jo suuri osa pöydistä oli varattu, joten jos haluaa valita parhaat paikat niin kannattaa tulla ajoissa. 

Det är en lång kö för bingobiljetter innan bingon börjar, och när vi anlände tre kvart innan spelet började var de flesta borden redan bokade, så om man vill välja de bästa platserna är det värt att komma tidigt.




PAF on rahapeliyhtiö joka toimii Ahvenanmaan maakunnan myöntämällä pelilisenssillä . Konsernilla on n. 400 työntekijää. 

PAF är ett spelbolag som verkar under en spellicens utfärdad av Åland. Koncernen har cirka 400 anställda.




Nyt vaan odotellaan sitä suurta voittoa. Eilen yksi pelaaja voitti 1500 € ja monia pienempiä voittoja jaettiin myös sekä tavarapalkintoja. Päävoitto oli n. 35.000 €, mutta sen saaminen taitaa olla lähes mahdotonta, uskoisin. Ostan bingokuponkeja 20€:lla joka kerta eli saan silloin osallistua kaikkiin peleihin jotka ko. kerralla pelataan. 

Nu är det bara att vänta på den stora vinsten. Igår vann en spelare 1500 euro och många mindre vinster delades också ut, liksom priser i form av varor. Huvudpriset var cirka 35 000 euro, men att få det verkar vara nästan omöjligt, tror jag. Jag köper bingokuponger för 20 euro varje gång, vilket innebär att jag sedan kan delta i alla spel som spelas just då.


Oletko sinä pelannut bingoa?
Har du spelat bingo?


💙💙💙


10 kommenttia:

  1. Tämä teidän harrastus tuli nyt aika yllätyksenä, ei tosin hassumpi lainkaan. Tuo bingo paikka on hieno, eikä oikeastaan vastaa sitä mitä täälläpäin. nämä vastaavat ovat. 70-80- luvulla bingo oli täällä tosi suosittua ja niihin oli linja-auto kuljetus. Nykyään täällä pelataan joulun alla kinkkubingoa, jossa minäkin kerran kävin. Tuo paikan viihtyvyys on kyllä suuri plus ja siellähän mukavasti aika kuluu ja eihän sitä tiedä vaikka välillä voisi huutaa BINGO. Kevät tervehdys Keski-Suomesta teille.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yllätys oli meille itsellemmekin :) Tytär ja tyttärentytär olivat ensin käyneet ja houkuttelivat meidätkin mukaan ja siitä se alkoi. Paikka on kaunis ja viihtyisä joten kiva siellä on istua ja ruksata numeroita. Oikein hyvää kevään aikaa teille myös!

      Poista
  2. Voi kun pääsis´ pelaamaan bingoa, äidin kanssa kävin joskus lapsena bingoilemassa :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Bingopaikat taitavat nykyisin olla aika vähissä.

      Poista
  3. En ole käynnyt missään bingohallissa pelaamassa, mutta kotona bingoa on tullut pelattua. Viimeksi pelasin minun eläkejuhlissa.
    Tyttäreni kävi pelaamassa asuinpaikallaan ja voitti 200:-:n lahjakortin tatuointiin. =D
    Mutta kiva peli.
    Meillä täällä kunnassa on ainakin joulun alla...jolloin kinkku on palkintona. Mutta enpä ole sinnekkään kerennyt koskaan menemään....ehkä tänä vuonna...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En ole minäkään ennen tätä paikkaa. Kinkkubingot taitavatkin olla aika yleisiä. Ehkä tämän vuoden joulukinkkusi tuleekin bingosta!

      Poista
  4. Bingoa olen pelannut enimmäkseen laivalla ollessa. Hauskan näköinen rakennus. Ovatko nuo seinässä olevat levytkin aurinkopaneeleja? ainakin näyttävät siltä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. PAF-bingoa pelataan laivoillakin. Ovat aurinkopaneeleja.

      Poista
  5. Täytyy tunnustaa etten ole koskaan pelannut bingoa.
    Mutta tuo teidän "peliluola" on kaikkea muuta kuin minun vajavainen käsitykseni bingojen pelipaikoista. Valoisaa ja kaunista.
    Toivotaan että pääpotti osuu kohdallanne joku päivä ! Vain pelaamalla voi voittaa :-).

    VastaaPoista
  6. Vai että bingoa.. 😍
    Siis minähän olen varsinainen "ammattilainen". Aloitin jo Rovaniemellä bingossa, jossa olin vakkarina ennen Helsinkiin muuttoa, jossa oli myös ensimmäisenä työpaikkana bingo. Olen vetänyt eri baareissa bingoja lähemmäs kymmenen vuotta, mutta en enää. Helsingissä (Kallion suunnalla) on kolme paikkaa, jotka vetävät baarit täyteen joka viikko ja rahakierrosten summat nousevat aika korkeiksi. Täällä suunnalla Helsinkiä on lukuisia baareja, joissa pelataan vähintään kinkkubingot joulun alla.
    Usein pelaan laivalla (PAF'in) bingoa ja siellä laput maksavat viisi euroa kappale, paitsi karkkibingossa, jossa jokainen saa yhden ilmaisen lapun. Paljon tuolla teidän paikassa laput maksaa?
    Päästiinkö itselle mieleiseen aiheeseen? Heh heh.. 😁
    Aurinkoista alkavaa viikonloppua!

    VastaaPoista