28/03/2026

Oletko nähnyt kevään merkkejä? - Har du sett vårtecken?




Tänään oli eräässä kauppapuutarhassa kevään avajaiset ja hetihän sinne oli sitten ajettava. Meiltä on sinne kolmisenkymmentä kilometriä matkaa, joten ihan lähellä se ei kotiamme ole.

Idag öppnades en handelsträdgård för i år och klart att vi ville köra dit direkt. Det ligger ungefär trettio kilometer från oss, så det är inte särskilt nära vårt hem.




Olin suunnitellut että ostan kukat sekä kesähuoneeseen että ulko-ovemme edustalle. Tarjolla oli helmililjoja, pääsiäisliljoja, orvokkeja ja muraatteja.
Ostimme sekä valkoisia että sinisiä helmililjoja ja pääsiäisliljoja.

Jag hade planerat att köpa blommor till både uterummet och vår ytterdörr. Det fanns pärlhyacinter, påskliljor, penséer och murgröna. Vi köpte både vita och blå pärlhyacinter och påskliljor.




Ulko-oven edustalle istutin kukkia kolmeen astiaan. Ovat vielä hiukan nuppusia, mutta eivätköhän ne pääsiäiseksi ole ruvenneet kukkimaan enemmän.

Jag planterade blommor i tre krukor framför ytterdörren. De är fortfarande lite små, men jag tror  att de kommer att  börja blomma mer till påsk.







Tänään ei aurinko ole kuin hiukan näyttäytynyt ja nyt on ihan pilvistä ja kylmääkin. Ajellessamme kukkien ostoreissullamme näimme monessa paikassa kurkia, joutsenia ja hanhia. J olisi halunnut nähdä töyhtöhyyppiäkin, mutta tällä reissulla niitä ei näkynyt.

Idag har solen bara kommit fram lite grann och nu är det ganska molnigt och kallt. När vi körde på vår blomstershoppingtur såg vi tranor, svanar och gäss på många ställen. J skulle ha velat se en tofsvipa, men vi såg inga på den här resan.


💚💚💚


25 kommenttia:

  1. Olen nähnyt kevään ja hankkinut sitä sinun laillasi omalle terassille.
    Nuo kevään kukkijat ilahduttavat ja kaunistavat sisäänkäyntejä ja kesähuoneita, kunnes maa alkaa vihertyä. Bonuksena saa kukkia tulevinakin vuosina, kun istuttaa pikkusipulit myöhemmin maahan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ensimmäiset kevään kukat ovat aina erityisiä. Minäkin istutan sipulit maahan sitten kukkimisen jälkeen.

      Poista
  2. Fina vårblommor, vi har haft ett tran par på åkern bredvid oss, dottern plockade några tussilago till mig så våren är nog på gång😄 var har dom öppnat en ny handelsträdgård? /Mia

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tussilago har jag inte sett ännu. Jag menade att de öppnade för säsongen, Söderlunds Växthus i Eckerö. Det kanske skulle behövas också en ny handelsträdgård så skulle det bli mera konkurrens.

      Poista
  3. Töyhtöhyyppä nähty- tai siis useampia, muuttavia hanhia taivaalla, kurkia pellolla, ensimmäiset leskenlehdet ja tänään sitruunaperhonen!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sitruunaperhosen näkee yleensä aikaisin keväällä, mutta minä en vielä ole sattunut näkemään.

      Poista
  4. Ihania nuo peltiset suojaruukut.

    VastaaPoista
  5. Heleän vihreää kevätkauneutta!

    VastaaPoista
  6. Aika kylmää on vielä ainakin täällä. En ole lähtenyt narsissilinjallekaan, vaan odottelen lämpöisempiä ja laitan sitten vasta kukkia. Terassilta sain pestyä keinun ja puutarhakalusteet. Vähän siistimistä vielä ja saan kantaa pehmusteet ulos. Vähän voisi jo istuskella keväästä nauttimassa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kylmää on meilläkin. Ihanaa on kun pikku hiljaa voi ottaa esille pihakalusteita.

      Poista
  7. Ainoa kevään merkki mikä on tähän mennessä tullut vastaan on lumettomuus, lämpöisiä kevätpäiviä saa vielä odotella eikä kevään kukkasiakaan ole vielä näkynyt missään.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Asut sen verran pohjoisempana kuin minä, mutta eiköhän keväisempää sinnekin pian tule.

      Poista
  8. Olen aamukävelyillä pälyillyt leskenlehtiä, mutta en ole niitä vielä kertaakaan bongannut. Luin myös yhdestä blogista että sinivuokkoja oli näkynyt Tampereen korkeudella. Auringon lämmittämässä paikassa voi näköjään jo tapahtua ihmeitä.
    Helmililjat ovat ihania !.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Leskenlehdet ovat minullakin vielä näkemättä. Sinivuokkoja on joku jo täällä meilläkin päin nähnyt, mutta en minä. Tykkään kanssa helmililjoista kovasti. Isutin niitä syksyllä kukkapenkkiinkin, mutta nyt näkyy vasta pari senttiä vartta, joten kukintaa saa vielä odottaa.

      Poista
  9. Ihanat keväänmerkit ja kauniita nuo peltiset astiat.
    Minä ostin eilen keltaisen pegonian viemisiksi mieheni kummitädille. En ole ennen nähnytkään keltaisena.
    Ihanaa Palmusunnuntaita sinulle 💛

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ensimmäiset keväiset asiat ovat niin ihania joka vuosi. Meillä oli isäni haudalla monia vuosia aina keltaisia begonioita, mutta nyttemmin punaisia.

      Poista
  10. Lovely flowers !!!
    Spring is here too ;) With 20ºc !
    Have a shinny week !
    Anna

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. It's already warm there! It's still quite cold here, below 10°C. Have a wonderful week!

      Poista
  11. Tulppaanit (maljakossa) ja sipulikasvit tuovat kevään tullessaan!
    Tänään istutin porraspielen ruukkuun perunanarsisseja ja helmililjoja, toiseen tete-narsisseja. Sipulien juuret olivat niin klimpissä, ettei erottelu enää onnistunut, ja toinen istutus jäi siksi vähän onnettoman näköiseksi, pitänee hakea vielä täydennystä...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Noinhan se on. Oi, perunanarsissit ovatkin aivan ihastuttavia. Harmi ettei meillä niitä ollut myynnissä.

      Poista
  12. Keväisiä merkkejä on näkynyt meillä Espoossa ja näinkin jo pari päivää sitten ensimmäiset sinivuokot. Leskenlehtiä olen kovasti yrittänyt tarkkailla mutta niitä ei vielä ole silmiin osunut. Itse laitoin tänään parvekkeelle Tête-à-tête narsisseja koska ne sietävät jopa 10 asteen pakkasta. Ostin myös kaksi sinistä helmililjaa ja valkoisia yritin turhaan etsiä kaupasta joten ehkä ne oli jo loppuunmyyty. Tulppaaneita lähti mukaan myös kaksi punttia. Kovasti odottelin nyt virpojia mutta ketään ei ole näkynyt. Pieniä virpojia näkyi tuossa omakotitalo alueella vaikka kuinka paljon mutta eivät vain eksyneet meille.
    Hyvää Palmusunnuntaita Kristiina ♥

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sinivuokot ovat aina yhtä kauniita. Vielä en ole niitä täällä nähnyt. Virpomisperinnettä ei täällä Ahvenanmaalla ole. Sinulle myös hyvää Palmusunnuntain iltaa ja alkavaa uutta viikkoa<3

      Poista
  13. Jotain keväistä on jo näkynyt, mutta esim. leskenlehtiä en ole vielä bongannut.

    VastaaPoista