Joka kevät näyttää mökin terassin valokate tältä. Noihin uriin kerääntyy vuoden aikana roskaa puista niin paljon, että se on joka kevät pestävä painepesurilla.
No eihän se olisi homma eikä mikään jos pesun voisi tehdä maasta käsin. Mutta ei voi, vaan J on joka vuosi kiivennyt tuonne katteen päälle painepesurin kanssa. Katto on ehkä n. kolmen metrin korkeudella, joten voi loukata itsensä pahastikin jos sieltä putoaa. Eikä tuon valokatteen päälle parane astua, siitä tulee jalka läpi jos huonosti käy. Niinpä J on joutunut raahaamaan tuonne ylös vielä jos minkälaista levyä jonka päälle voi sitten astua.
Minä en sinne ole koskaan kiivennyt, vaan olen sen sijaan sydän syrjällään katsellut alhaalta päin miten äijän käy. Kerran hän sieltä putosi, mutta ei onneksi sentään loukannut pahasti.
Olen jo monta vuotta ehdottanut että moinen valokate poistettaisiin kokonaan, mutta J ei ole ollut samaa mieltä. Hän on vedonnut siihen että sitten jos se otetaan pois niin ei ole sadesuojaa. Minä siihen vastavetona olen sanonut, että miten monta kertaa me siellä ollaan sateessa istuttu vaikka tuo katto onkin ollut.
Tänä keväänä se ihme tapahtui, että hän suostui siihen että kate poistetaan. |
Ihana maisema! Onnittelut katteen "katoamisesta"! Voin sieluni silmin kuvitella tuonne "vihreän katon". Ajattele, jos siinä kasvaisi omia viinirypäleitä..? Hyvää alkanutta uutta viikkoa!
VastaaPoistaKiitos. Kate katosi pois ainakin meidän pihalta. Olispa mahtavaa jos viinirypäleterttuja roikkuisi tuolta "katosta". No ei taida, mutta hiukan tuuheampi lehvistökin olisi ihan kiva.
PoistaKiitos, ihanaa viikkoa sinullekin💛valoisan näköistä ja mikä maisema siellä! Siitä tulee hieno kun villiviini levittäytyy!
VastaaPoistaValoisuuden lisääntyminen tuntuukin hyvältä. Maisemasta jaksamme kyllä nauttia vuodesta toiseen, kohta jo neljäkymmentä vuotta sitä on tuijoteltu. Villiviinin kasvua odotellessa...
PoistaOnhan teillä ollut iso ja ehkä vaarallinenkin työ poistaa tuo katto. Onneksi onnistui ongelmitta. Meri näyttää aika tyyneltä. Mukavaa viikon jatkoa.
VastaaPoistaJ teki suurimman työn. Minulle jäi siivous ja makutuomarin rooli. Onneksi hän ei tipahtanut tuolta ja nyt ei sitten enää tarvitse sinne kiipeilläkään ainakaan niin kauan kuin kaikki rakenteet ovat kunnossa. Pidemmiltä tikkailta ylettyy noita kasvun myötä roikkumaan rupeavia villiviinin oksia asettelemaan takaisin tuon verkon päälle, joten senkään vuoksi ei tarvitse "katolle" kiivetä.
PoistaMeri oli eilisiltana lähes peilityyni.
Hyviä muutoksia kannattaa tehdä!
VastaaPoistaHyvät muutokset ovat aina hyviä:)
PoistaKun villiviini kasvaa, sinulla on upea viherkatto. Odottelen kuvia.
VastaaPoistaViherkatto kuulostaakin ihanalta. Toivottavasti sellaiseen päädytään. Jos onnistuu niin ennen-jälkeen kuvia tulee kyllä.
PoistaMiten ihanat näkymät terassilta! Jotenkin luonnollisemman oloinen kokonaisuus nyt. Eikä miehesi tarvitse enää kiipeilläkään. 😊
VastaaPoistaPoissa on muovisuus ja roskia keräävä katto, hyvä. Ja tuo onkin tärkein syy katon poistamiseen ettei kiipeilyä enää tarvita joka vuosi.
PoistaTuo isännän kiipeily on varmaan näyttänyt hurjalta, meillä isäntä kiipeilee nyt mökin katolla, en uskalla edes katsella. Mutta nyt näyttääkin siellä hyvältä! Villiviini varmaan ilahtuu ja alkaa rehevöitymään tehden ainakin kevyen sateen suojan ja mukavat etelän tunnelman.
VastaaPoistaEnpä uskaltanut minäkään katsella koko aikaa. Olisin mieluusti halunnut aina katon pesun aikaan olla muualla, mutta en uskaltanut häntä yksinkään mökille jättää, jos olisi itsensä loukannut eikä pystyisi apua soittamaan, niin oli hyvä olla paikalla varalta.
PoistaYksi huolehti,misen aihe vähemmän nyt. Toivon mukaan villiviini tykkää tästä muutoksesta.
Hyvä hyvä! Mekin olemme tehneet tosi paljon elämää helpottavia muutoksia. Teillä taisi olla suorastaan vaarallinen tuo katos.
VastaaPoistaPostauksen otsikko herättää mielenkiinnon. Lukija tulee katsomaan että kuka se rumilus on joka heitettiin pellolle. Huh helpotusta kun ei ollutkaan aviopuoliso. :)
Kun vanhenee niin tulee tehtyä tällaisia muutoksia jotka tosiaan helpottavat elämää. Hyvä jos otsikko herätti huomion, sillä tuo ensimmäinen kuva ei ainakaan kovin houkutteleva ollut.
PoistaEi onneksi ollut puoliso ja mitä hänestä enää eroaisikaan kun yhdessä ollaan oltu jo 56 vuotta!
Pesu kuulostaa aivan hurjalta. Hyvä, että kate lähti ja tuosta tulee sen sijaan aivan ihana villiviinipergola!
VastaaPoistaNo ei sitä mielellään sivusta seurannutkaan. Eikä mieskään enää notkeammaksi tule vuosien myötä, joten oikein hyvä oli tämä ratkaisu. Toivoa sopii että villiviini kasvaa ja voimistuu.
PoistaUpeat maisemat terassilta!
VastaaPoistaJos terassilla ei tule sateella oleskeltua, niin oli varmasti ihan oikea päätös poistaa valokate. Vähemmän turhaa huollettavaa on aina hyvä ratkaisu :)
Ei ole valittamista maisemissa. Kertaakaan ei sateella tuolla ole istuskeltu. Varsinkin vanhemmiten kannattaa miettiä mitä huollettavaa voisi vähentää.
PoistaVanhempieni mökillä oli tuollainen valokate terasilla ja se oli kyllä hankala pitää puhtaana ja kyllä se totuus taitaa olla ettei sitä juurikaan sateessa halua ulkona istuskella vaikka kuinka olisi suojaa pään päällä. Nuo vanhemmilta puretut valokatteet on nyt Touhulassa klapipinojen suojana. Siinä ajavat asiansa kun on kevyet nostella ja siireellä tarpeen tullen.
VastaaPoistaIhana maisema ja valoisuus ennen kaikkea !
Paljon kun on puita, niin ne roskaavat kyllä aina niin paljon tuota valokatetta ettei sitä millään tavallisella vesiletkulla lorottelemalla puhtaaksi saa, vaan aina tarvittiin painepesuri eikä silläkään ihan niin puhtaaksi saanut kuin olisi halunnut.
PoistaKlapipinojen suojaukseen valokate onkin varmaan mainio, mutta meillä ne tuulessa kyllä lentelisivät pitkin tonttia :)
Varmaankin ihan toimiva ratkaisu.
VastaaPoistaVilliviini toki tullee viemään lisääntyneen valoisuuden kasvaessaan, mutta siihenhän voi vaikuttaa esimerkiksi leikkaamalla.
Näin uskomme. Hiukan saattaa pimentää, muttei haittaa.
PoistaValoisan näköiseksi "tuli", kun mietin tuota mikä siitä lähti pois! Ihanat maisemat!!
VastaaPoistaValon määrä kyllä lisääntyi.
PoistaVarmasti hyvä ratkaisu ja kohta saat nauttia villiviinin vehreydestä.
VastaaPoistaEhdottomasti hyvä ratkaisu. Ajateltiin ostaa vielä pari uutta villiviiniä niin saadaan enemmän tuuheutta lehvistöön.
PoistaOnpa hyvä että pääsitte eroon vaikeasti hoidettavasta katteesta ja vaarallisesta työstä. Meilläkin on ollut yksi tuollainen levy klapipinon suojana, mutta lopulta aurinko haurastutti sen niin, että se oli poimittava palasina jätteisiin. Minä olen tullut melkein "allergiseksi" muoville ja koetan päästä siitä eroon mahdollisuuksien mukaan, sekä sisällä että ulkona. :)
VastaaPoistaTerassinne villiviineineen ja valoineen näyttää aivan ihanalta paikalta. Mukavaa viikonloppua!
Hyvältä tuntuu, eikä olla kaduttu että poistettiin tuo kate.
PoistaSamoin sinulle, hyvää viikonloppua!
Oi!! Onpa ollut jumppa. Minä pohdin myös tosi pitkään moista katetta, mutta viime kesänä meille sellainen laitettiin. Se on tosin paikassa, josta sen pystyy helposti pesemään, koska tuo oli juuri se ajatus miksi alunperin pohdin onko se viisas hankinta.
VastaaPoistaMutta nuo raudoitusverkot näyttää hauskalta. Toivottavasti villiviini innostuu hyvään kasvuun.
Meilläkin on kotona valokate kesähuoneen kattona ja siihen ollaan ihan tyytyväisiä. Mutta siihen ei keräännykään roskia ja likaa kun isoja puita ei ole ihan lähellä. Ei ole tarvinnut pestä kertaakaan. Jos roskia kerääntyy niin on mielestäni tärkeää että pesu sujuu turvallisesti ja helposti. Ostettiin kaksi uutta villiviinin tainta jotta saadaan rehevyyttä ja tuuheutta niihin.
PoistaViherkatto on varmasti paljon kauniimpi. Valoisuuskin lisääntyy. Vesisateesta on pakko olla miehesi linjoilla🤭
VastaaPoistaOn kauniimpi ja valoisampi. Joo, jos tapanamme olisi istuskella ulkona sateella, niin ehdottomasti silloin katettu tila olisi parempi, mutta kun ei oleskella sateella tuolla terassilla, niin sateesta ei ole haittaa.
PoistaVarmaan aika näyttää - esim. kesän lopussa - mikä ratkaisu tuohon olisi paras. Tuo edellinen ratkaisu näyttää olleen likaisena ruma ja vaarallinen huoltaa.
VastaaPoistaKyllä, aika näyttää. Pesu tosiaan oli jokakeväinen homma, eikä ollenkaan kiva.
PoistaViherkatto on kyllä kauniimpi;) Eikä tarvi pelolla katsella kuinka miehen käy putsaushommissa!
VastaaPoistaOn kauniimpi kunhan vaan tuuheutuu.
PoistaIkkunamaisemasi on vertaansa vailla. On niin upea.
VastaaPoistaLuulenpa myös, että villiviini innostuu uudenlaisesta "vapaudestaan" vallata poistetun valokatteen alusverkkoa. Varjoakin se antaa sitten aikaan, tosin syksyisin myös lehtiroskaa, mutta ne lähtee lakasisemalla.
Minäkin uskon ja toivon että villiviini saa uutta pontta kasvamiseen. Tuo verkko ei ollut valokatteen alla, vaan se on vasta nyt laitettu. Lehtiroskaa tuli valokatteen aikanakin koska villiviini oli sen alla, joten paljoa se ei taida lisääntyä.
Poista