![]() |
![]() |
Vielä ovat taimet lyhyitä, mutta eipä aikaakaan kun jo kurkottelevat kohti kattoa. |
![]() |
![]() |
Kasvarissamme on tietysti myös pieni istuskelupaikka jossa on mukava juoda kahvia ja ollaan me siellä syötykin jos sää ei ole suosinut ulkona ruokailua. Joku voi ihmetellä mikä tuo vihreä pyöreä levy tuossa pöydän takana on. Se on pöytälevy joka kuului pergolan pöytään. Pöytä ei kestänyt sään vaihteluita, sisähuonekalu kun oli. TÄÄLTÄ voit katsoa miltä pöytä näytti tällä levyllä. Mielestäni tuo vihreä levy oli kuitenkin niin hieno, että pyysin J:tä kiinnittämään sen tuohon pöydän taakse. Väri sopii kivasti kasvihuoneeseen ja tuo mielestäni kodikkuutta tänne. |
![]() |
I have tomato plant too in my garden ! Cucumber too, to make the perfect fresh salad in hot Summer !
VastaaPoistaLovely garden and pictures !
Have a shinny weekend !
Anna
I hope that you and I get a lot of tomatoes later! Today the sun is shining and I try to be outside in the garden as much as possible.
PoistaMinun kaikki siemenestä kasvattamani taimet ovat vielä kaupungissa ja odotan kovasti kovasti että sää lämpenee ja pääsen istuttamaan ne Touhulaan. Aika kalpeita ja ohutvartisia ovat mutta jos vanhat merkit pitää paikkaansa niin kyllä ne siitä sitten vankistuvat...tai sitten ei :-).
VastaaPoistaMutta harmillisesti ennusteet lupailevat vielä kylmiä öitä ja viileitä päiviä. Toivottavasti ennustukset menee tälläkin kertaa pieleen !
Tänään tuntuu olevan hiukan lämpimämpää, mutta ensi viikosta ei sitten taas tiedä :( Millään ei malttaisi odottaa että tulisi tarpeeksi lämmintä. Toivotaan ennustusten pieleen menemistä :)
PoistaMaukkaita tulevia tomaattisatoja!
VastaaPoistaKiitos, niitä odotellaan.
PoistaMinun mieleiseni vihreä. Minulla on joitakin tuon värisiä vaatteita.
VastaaPoistaTomaattien lehdet tuoksuvat ihanilta. Pitäisi varmaan hankkia itsellekin taimia.
Itsekin tykkään tuosta vihreästä. Kieltenopettajana et sentään kirjoittanut taimenia, niin kuin valitettavan monet kommenteissa facebookin puutarharyhmissä kirjoittavat.
PoistaMinulla on vielä tomaatit ja kurkut ostamatta ja laittamatta ,auts, mutta hienolta näyttää sinun kasvarissa🌱 Onpa kivasti tuunattu pöytä👍 Iloista sadon odotusta!🍅🥒
VastaaPoistaPari päivää sitten minäkin ne vasta ostin. Vielä ehdit hyvin. Pöydästä tuli oikein mieleinen ja sopivan kokoinen.
PoistaKangas, tai harso, onkin hyvä olla aluksi taimien suojana. Minä laitoin koko kasvihuoneen päälle harson, koska tuuletus hoituu ovista. Hyvältä näyttää sinun kasvarissa. Kirsikkatomaatti Sweet Million on mitä mainioin lajike, hyvä valinta.
VastaaPoistaHyvää ja nautinnollista kevään jatkoa ja kesän odotusta sinulle kasvihuonneessa ja puutarhassa puuhaillessasi 👋 On tämä niin ihanaa aikaa.
Liika aurinko ei ole hyväksi pienille taimille, ja pitäväthän ne kasvarin lämpötilan hiukan siedettävämmissä lukemissa kuin jos ei olisi mitään auringonsuojaa.
PoistaMeillä on oven lisäksi kaksi kattoluukkua jotka avautuvat automaattisesti kun tulee liian kuuma, mutta aina eivät tunnu nekään riittävän. Pitäisi olla ovet kasvihuoneen molemmissa päissä niin saisi läpivedon.
Kevät on aina yhtä ihana!
Nam tomaattisatoa odotellessa😋
VastaaPoistaTulipas näppärä ja kaunis pöytä.
Onneksi sinullakin on tuo kätevä isäntä.
Täällä aamu alkoi auringolla, miten rakastankaan tälläisiä aamuja, kahvilla verannalla.
Mukavaa sunnuntaita🌞
Omat tomaatit ovat niitä parhaita! Kätevä isäntä on hyvä olla olemassa :)
PoistaMeille ei oikein aamuaurinko paista, paitsi kasvariin, joten aamukahvit tulee juotua sisällä.
Sinulle myös oikein kivaa sunnuntaita!
VastaaPoistaMene tuolta oikealta ylhäältä hampurilaisesta (ne kolme viivaa) kohtaan Asetukset. Avautuu Yleiset ja sen sivun melkein lopussa kohta Kieli. Siellä minulla oli ruksi kohdassa Oikolue käyttäjän kirjoitukset. Otin sen ruksin pois ja aaltoviivat hävisivät. Rp
Kiitos neuvosta. Nyt hävisivät punaiset allekirjoitukset :)
PoistaHyvä! :) Ihanaa sunnuntaita! Vaikkakin tuulista.
Poista👍Kristiina k
PoistaToivottavasti saat ison ja makoisan tomaattisadon! Kasvihuone on kyllä kiva paikka kahvitteluun.
VastaaPoistaTomaattisatoa odotellaan vesi kielellä. Kasvihuone on varsinkin tuulisella tai sateisella säällä oiva paikka kahvitteluun.
PoistaPöydästä tuli kuin uusi pintalevyn vaihtamalla.
VastaaPoistaHyvältä näyttää kasvihuoneessa. Ajattelin siirtää omat tomaatit ensi viikonloppuna kellarista kasvihuoneeseen. Jospa yölämpötilat pysyisivät jo sopivissa lukemissa. Viime päiväthän ovat olleet kivan kesäisiä.
Pöydästä tuli tosiaan ihan uuden näköinen. Jalat olivat vielä uuden veroiset, eikä pöytä olekaan vanha. Viime vuonna ostettiin, mutta tarkoitus oli pitää sitä kodissamme kesähuoneessa, mutta ei se sinne oikein hyvin sopinut.
PoistaPaljon muuta ei nyt voi tehdä kuin toivoa lempeitä yölämpötiloja että tomaatit pärjäävät.
Loistava idea vaihtaa pöytälevy - täytyykin näyttää tämä Ukkokullalle... meillä myös yksi vanha sisäpöytä terassilla apupöytänä ja päällinen kärsinyt...
VastaaPoistaIhastelin myös kunnon lankkuja tomaattipenkkien reunuksina - järeämpää kuin "kaksnelonen"!
Pöydästä tuli kyllä hyvä uuden päällisen kanssa. Nuo reunukset tomaattipenkeissä ovat kätevät, sillä niiden päällä voi vaikka istua kun kuopsuttelee multia.
PoistaKivan näköinen, kodikas kasvihuone. Pähkäilen, laitanko ollenkaan salaattia kasvariin, koska on liian kuuma salaatille. Siis jos tulee edellisten kaltainen kesä. Verhot ovat tosi hyvät! Eikö ne lämmitäkin kun laskee yöksi alas?
VastaaPoistaKiitos. Olen lukenut ettei salaattia kannata kasvattaa kasvarissa, sillä se on niille liian kuuma paikka. Ainakin sinä aikana kun meillä on kasvari ollut, niin joka kesä useina päivinä kasvarin lämpötila nousee liian korkeaksi. Verhot ovat ihan välttämättömät. En ole niitä laskenut alas kun ennusteet lupaavat lämpimähköjä yölämpötiloja.
PoistaTulipa pöydästä kiva, kasvihuoneessa on varmasti kivaa kahvitella silloinkin, kun sää ei ole suosiollinen. Sinulla on kaunis kasvihuone, reippaat tomaatin taimet! Nuo verhot todella ovat tarpeen, ettei ahava polta lehtiä. Ne luovat myös viihtyisyyttä! Mukavaa alkanutta uutta viikkoa 🙋♀️
VastaaPoistaSateellakin on kiva istua kasvarissa ja kuunnella sateen ropinaa kahvia hörppien. Verhot ovat tarpeelliset sillä muuten kyllä voimakas auringonpaiste polttaa lehdet.
PoistaOikein hyvää viikkoa sinulle myös!
Kasvihuoneesi on niin tiptop ja tomaatin taimet tomerassa kasvun alussa tai melko kookkaita jo. Pöytä ja tuoli ovat kivaa luksusta kasvihuoneessa.
VastaaPoistaNäin kauden alussa kasvihuone onkin aika siisti, mutta myöhemmin kasvien kasvaessa ei ihan yhtä järjestyksessä enää, mutta toki vihreämpi. Pöytä ja tuolit ovat ihan välttämättömät :)
PoistaTulipa tuunatusta pöydästä kuin uusi.
VastaaPoistaIhailin myös kasvihuoneenne siististi toteutettuja tomaattikaukaloita.
Uudelta näyttää ja on ihan oikealla paikalla. Nuo "kaukalot" rakennettiin parisen vuotta sitten kun tehtiin uusi lattialaatoitus kasvariin.
PoistaIhanaa, että kasvihuoneeseen mahtuu myös oleskelualue!
VastaaPoistaJa tomaatit ovat kyllä nopeakasvuisia, kun pääsevät kasvihuoneen lämpöön ja valoon. Meillä on viriteltynä pieni lämmitin kasvariin, alkaa lämmittämään jos lämpötila laskee alle 5 astetta.
Aika usein tulee tultua kasvihuoneeseen kahvimuki kädessä ja ollaan me siellä syötykin vaikka tila ei tuon suurempi ole.
PoistaLämmitin olisi kyllä hyvä, mutta en tiedä miten paljon lämpöä karkaisi kuitenkin ulos kun kasvarimme ei ole ihan tiivis, vaan rakosia on jonkin verran.