 |
Tänään on sadesää. Ja niin oli eilenkin, mutta tänään vettä on tullut enemmän.Luonto tykkää ja vihertääkin jo ihan eri tavalla kuin ennen sadetta.
Det är regnigt idag. Och det var det igår också, men idag har det regnat mer. Naturen gillar det och börjar redan bli grön på ett helt annat sätt än innan regnet.
|
 |
Sateen ääni on rauhoittava ja se auttaa aivoja rentoutumaan. Harmaa sää antaa meille myös luvan pysähtyä ilman huonoa omaatuntoa.
Ljudet av regn är lugnande och hjälper hjärnan att slappna av. Grått väder ger oss också tillåtelse att stanna upp utan dåligt samvete.
|
 |
Sade huuhtoo siitepölyt pois pinnoilta ja allergiasta kärsivät voivat paremmin. Kasvitkin tykkäävät enemmän taivaalta satavasta vedestä kuin kylmästä johtovedestä.
Regn sköljer bort pollen från ytor och allergiker mår bättre. Växter gillar också vatten som faller från himlen mer än kallt kranvatten.
|
Sadesäällä on täysin sallittua käpertyä sohvannurkkaan lukemaan kirjaa, katsoa suosikkisarjaa useampi jakso putkeen, tai kuunnella musiikkia ja vain katsella ikkunasta ulos.
I regnigt väder är det helt acceptabelt att krypa upp i soffan och läsa en bok, titta på flera avsnitt av sin favoritserie i rad, eller lyssna på musik och bara titta ut genom fönstret.
Sataako teillä, vai paistaako aurinko?
Regnar det hos dig eller är det soligt?
💦💦💦
Både och. Sol, regn, sol. Inga höga temperaturer. Men det har varit alldeles för torrt under våren, så våra fina ädelgranar är mer bruna än gröna och det är ett oroväckande tecken. Ska de orka överleva? Hälsningar från Västkusten (Sverige)
VastaaPoistaHoppas att era ädelgranar överlever nu efter regnet. Roligt att du hittade min blogg.
PoistaHa en trevlig början på sommaren!
Kyllä täälläkin sataa ja hyvä niin. Olen samaa mieltä kanssasi miten tervetullut sade olikaan. Viime yönä on täällä alkanut sataa ja jatkuu edelleen pieniä taukoja lukuunottamatta. Leppoisaa viikonloppua.
VastaaPoistaMeille tuli 35 mm ja sitä todella tarvittiin. Ihanaa sunnuntain jatkoa sinulle!
PoistaTänään on satanut ihan kunnolla. Alku viikosta oli myös sadepäivä ja silloin myös ukkosti. Tänään aamulla klo 6.30 istuin terassilla ja kuuntelin sateen kaunista ropinaa ja nautin aamupalaa. Rakastan sateen ropinaa....
VastaaPoistaUkkosta ei meillä ole ollut. Se on aika harvinainen ilmiö täällä. Ihanalta kuulostaa aamupalan nauttiminen sateen ropinaa kuunnellen.
PoistaNyt paistaa, eilen satoi ja töissä piti juosta kovaa, että ei olisi kastunut. Toissapäivänä kävin uimassa ja järven pinta oli aivan männyn siitepölyssä.
VastaaPoistaSadetta ja paistetta vuoropäivinä on kai aika hyvä yhdistelmä. Olet jo heittänyt talviturkin, hienoa! Siitepölyä saa nyt olla pyyhkimässä joka puolelta.
PoistaRain is essencial...
VastaaPoistaAnd we need some here....
Lovely pictures !
Have a nice week !
Anna
It hadn't rained here in a long time so that rain was needed. I hope you get some rain soon too.
PoistaTänään paistoi, eilen satoi, mistä kiitän kovasti. Kunnon vesisade oli tarpeen, sillä maa on täällä tosi kuivaa. Lisääkin vesisadetta saisi tulla, kuten tiistaille luvataankin. Minulle vesisade näin kesäaikaan on tervetullut puutarhan kastelija. Sohvalle en ehdi kirjan kanssa käpertymään, kun käytän sadepäivän sisähommiin. Nyt siivosin kodin, vaihdoin lakanat ja pesin kolme koneellista pyykkiä.
VastaaPoistaVettä todella tarvittiin. Hyvä apu kasteluun on sade ja saa vesitynnyrit piripintaan. Olet käyttänyt sadepäivän hienosti hyväksi.
PoistaSadesää on mahtava tekosyy jäädä sisälle. Kauniilla säällä sisälle jäämisestä tulee huono omatunto.
VastaaPoistaJuuri näin. Aina tulee sellainen olo että pitäisi lähteä raittiiseen ulkoilmaan eikä kyhjöttää sisällä.
PoistaKyllä kesäsade on hyvä luonnolle ja vähentää myös merkittävästi siitepölyjen määrää.
VastaaPoistaMeillä taisi perjantaina hetken saa mutta muuten ollut kyllä ihan aurinkoista.
Katselin juuri Forecan ennustetta ja Espooseen on luvattu sadetta tiistaina 2,6 mm.
Muuten näyttää kartta aurinkoiselta mutta lukemat jäävät +20C asteeseen.
Hyvää uutta viikkoa sinne Ahvenanmaalle ♥
Keltaiosuus väheni kuin taikaiskusta. Meillä tuli viikonlopun aikana 35,5 mm. Oikein hienoa viikkoa sinulle myös<3
PoistaOlipa hyvin perusteltu kirjoitus. Ajattelen aina että laiskan ei tarvitse kastella kasveja eikä vesilasku kasva kun saamme ilmaisen sateen ☔️🤔😀
VastaaPoistaVesilaskun kasvamisen hidastuksesta iloitaan täällä myös. Ja molemmat sadevesitynnyrit ovat täynnä ja sekin tuntuu tosi hyvältä.
PoistaTulin "taas" pitkästä, pitkästä aikaa kurkkaamaan, mitä tänne kuuluu ja tuli hyvä mieli tästä ihanan tavallisesta kirjoituksestasi. Ja tietty siitä, että vihdoinkin saatiin edes yhden päivän ajan sadetta, jota on todellakin odotettu.
VastaaPoistaOn jotenkin niin tervetullutta se, että on vielä olemassa jotain mikä pysyy entisellään (eli tässä tapauksessa tuttu ja vakaa Kristiina :)), kun tuntuu, että kaikkialla vaan toitotetaan muutosta ja jotain pyrkimystä parempaan, enempään ja mitälie. En jaksa semmoista.
Lempeää kesän jatkoa ja ollaan kuulolla <3
Taasko täällä kurkit!! Kiva saada elonmerkki sinusta. Olen kyllä nähnyt että olet Instassa. Odotan vaan uusia blogipostauksia. Mutta eihän niitä väkisin voi värkätä jos ei houkuta. Aika paljon olen minäkin harventanut postausten tekoa; ei vaan tunnu oikein aiheita löytyvän. Mutta en minä tätä harrastusta jätä kuitenkaan.
PoistaOikein hienoa kesää sinullekin. Toivottavasti saatte nauttia lomasta yhtä aikaa <3
Mukavaa , että sinäkin arvostat sadepäiviä niinkuin minäkin. Tosiaan luontokin kiittää.
VastaaPoistaToivotaan siis sadepäiviä sopivasti; ei liikaa kuitenkaan :-).
Kyllä arvostan kun istutukset tarvitsevat vettä. Ei missään tapauksessa mitään jatkuvia sateita, vaan sellaisia pikku ropsauksia silloin tällöin.
PoistaAah nautin nukahtaa sateen ropinaan, kun makuuhuone on juuri ylhäällä
VastaaPoistasopivasti katon harjan alla. Jotenkin niin rauhoittavaa nukkua, kun pisarat tanssivat
katolla. Ihanat kuvat ja kaunis teidän terassi. Tänään ollaan vietetty hellepäivää, mutta sadetta on luvattu loppuviikoksi.
Sateen ropina onkin paras unilaulu. Meille myös loppuviikkona on tulossa sadetta.
PoistaHyvin vaihtelevaa lupailee, sadetta ja aurinkoa:) Eli puutarhaa ja sohvannurkaa, sekin tosin ehkä kasvihuoneessa. Luonto tykkää vaihtelusta:) Ja hyvää se tekee ihmisellekin, välillä touhuta ja välillä levätä.
VastaaPoistaVaihtelu virkistää, niin luontoa kuin meitä ihmisiäkin.
PoistaAamulla satoi ja päivällä paistoi aurinko. Oli sää mikä tahansa, niin hylkäsin tiskit ja valitsin sukkapuikot, heh heh...
VastaaPoistaVielä hetki sitten ripsutteli hiljalleen (eilisaamuna enemmän luontoa hyväillen)
VastaaPoista- nyt jo auringonsäteet kurkkiin ikkunan sivusta. Tämä(kin) kesä on kaunis, jotenkin vihreämpi kuin aiemmin... eikä mulla ole vielä edes niitä uusia silmälaseja, jotka olisi kyllä hankittava.
Kiitos upeista sadekuvista - harva kuvaa sadetta - sen kauneus jää siis ikuistamatta!
Kesämieltä iloista, kosteaa tai kuivaa...