Kaikki on nykyään vaarallista
Keitin ison kattilallisen riisiä. Siitä riittäisi moneksi päiväksi ja sehän on hyvä asia niin ettei tarvitse joka päivä keksiä mitä kokkailisi.
Olin kutsunut ystäväni luokseni syömään ja tarjoilin riisin lisäksi kanakastiketta. Söimme isot annokset sillä olimme molemmat tosi nälkäisiä. Lisänä oli tietysti salaattia, haluammehan syödä terveellisesti. Otimme vielä hiukan lisää kun niin hyvältä maistui.
Kun olimme kylläisiä, istahdimme mukavasti kahvikupposten ääreen. Kerroin ystävälle että aion syödä tuota riisiä vielä monta päivää. Hän kertoi lukeneensa miten vaarallista on säilyttää riisiä ja syödä sitä taas seuraavana päivänä.
Huokaisin syvään ja kaadoin riisin biojätteisiin. Sinne sen uskaltaa sentään laittaa!
Viikon "Krapu" saa sisältää 100 sanan kertomuksen jossa esiintyvät sanat KERTOA, HUOKAISTA, KATTILA. Muita kertomuksia TÄÄLLÄ.
Tämä kertomus on ihan keksitty ja todellakin syön riisiä muutaman päivän jos sitä on tullut keitettyä iso määrä!
-----
Allt är farligt nuförtiden.
Jag kokade en stor kastrull med ris. Det skulle räcka många dagar och det är bra så att man slipper laga mat varje dag. Jag hade bjudit in min vän på middag och serverade kycklingsås utöver riset. Vi åt stora portioner eftersom vi båda var hungriga. Vi hade också sallad till , för man vill äta hälsosamt. Vi tog lite till ,för det smakade så gott. När vi var mätta satte vi oss ner med varsin kopp av kaffe. Jag berättade för min vän att jag skulle äta av riset i många dagar till. Hon sa att hon hade läst hur farligt det är att förvara ris och äta det igen nästa dag. Jag suckade djupt och hällde riset i bioavfallet. Dit vågar man kanske kasta det!
Veckans "Krapu" är en berättelse med hundra ord och den ska innehålla orden BERÄTTA, SUCKA, KASTRULL. Jag var tvungen att förkorta översättningen, men det blev ändå ca 131 ord om jag räknade rätt.
Den här historien är helt påhittad och jag äter verkligen ris i några dagar om jag har kokat en stor mängd av det!

No just, mitään ei saisi syödä.
VastaaPoistaItse olen kyllä vuosia syönyt riisiä, toisena ja kolmantenakin päivänä ja edelleen ollaan elossa.
Samoin minä teen. Ei juuri koskaan keitetä riisiä sellaista määrää että se syötäisiin samantien loppuun.
PoistaMinäkin keitän yleensä riisiä kunnollisen määrän enkä ole vielä kuollut saati saanut siitä mitään myöskään lämmitettynä. Lähinnä kai siinä on se, että ylijäämä pitää laittaa suht nopeasti kylmään ja hyvin ilmatiiviiseen astiaan ja lämmittää todellakin kiehuvaksi. Minusta maalaisjärjen käyttö on myös hyväksi, kyllä sen huomaa jos ruoka on pilalla.
VastaaPoistaTäälläkin eletään vielä, eikä riisin uudelleen lämmittämisestä olla luovuttu. Pikainen jääkaappiin laittaminen jäähdyttämisen jälkeen on tärkeää. Todellakin huomaa!
PoistaMinä olen joskus kuullut, että riisi pitäisi lämmittää todella perusteellisesti jos sitä aikoo syödä seuraavanakin päivänä. Joku bakteeri ilmeisesti alkaa jyllätä riisissä hyvinkin pian ja sitä torjutaan korkeilla lämpötiloilla. Ollaan kyllä syöty huolettomasti parikin päivää ihan pelkällä mikrottamisella..
VastaaPoistaSama meillä, nytkin on riisiruokaa vielä jäljellä jääkaapissa ja se syödään tänään, eli kolmantena päivänä sen valmistumisesta.
PoistaKiva krapu. Täälläkin syöty riisiä seuraavana päivänä ja hengissä ollaan.
VastaaPoista:) Sinä huomasit että on krapu. Luulen että useimmat tänne kommentoineet eivät ollenkaan huomioineet sitä, vaan luulevat että tämä on omassa elämässä tapahtunut tosiasia. Lisäsin nyt tuon lauseen, ettei ole minulle todellisuudessa tapahtunut juttu.
PoistaDet är viktigt att riset som all mat kyls ner efter tillagning inte stå på bänken för att svalna utan först i vattenbad sedan skall det förvaras i kylen då kan man värma och äta riset en annan dag
VastaaPoistaDet är precis vad jag gör, och på vintern kan jag kyla ner maten i uterummet innan jag ställer in den i kylskåpet.
PoistaHui, tuota en tiennytkään. Itse keitän myös sen verran reilusti, että pari kolmekin päivää olen samaa riisiä syönyt, vain mikrossa lämmittäen.
VastaaPoistaHyvin voi muutaman päivän riisiruokaa syödä kunhan sen säilyttää kylmässä ja kuumentaa hyvin ennen syömistä.
PoistaKaikenlaisia ohjeita ruokien suhteen tulee. Itse en syö juurikaan riisiä, mutta ohraryynejä sen sijaan. Ei ole tarvetta keittää kuin esim kaalilaatikkoon tarvittava määrä.
VastaaPoistaAina joku on vaarallista ja joku toinen taas yhtäkkiä terveellistä vaikka ennen oli tosi vaarallista. Kun käyttää ryynejä, tai vaikka riisiä jonkin ruoan valmistukseen, niin silloin ei jääkään mitään ylimääräistä jonka säilyttämistä pitäisi miettiä.
PoistaONNEKSI kerroit että juttu oli keksitty. Ihan totena sen luin! Nämä 100 sanan kertomukset ovat aina hiukan häkellyttäviä, koska minulla on taipumus uskoa kaikki. 😀
VastaaPoistaNo voishan se ollakin totta, mutta nyt oli keksitty. Aika ihmeellisiä ovat nämä krapu-jutut enkä aina ymmärrä niiden juonta.
PoistaKiva krapu. Kaikki hyvä taitaa olla epäterveellistä
VastaaPoistaTodellakin kaikki hyvä on epäterveellistä.
PoistaKuten tuossa joku kirjoitti, niin se varmaan koskee riisin huoneenlämmössä säilyttämistä, jossa se pilaantuu nopeasti.
VastaaPoistaOlen lukenut myös, että kypsennettyä kanaa ei saisi uudelleen lämmittää. Jääkaappikylmänä voi uudelleen syödä, jos sitä jää tähteeksi.
Myöskään pinaattia ei saisi ohjeiden mukaan uudelleen lämmittää.
Noinhan se on että ruoat pitäisi saada mahdollisimman pikaisesti jäähdytettyä ja sitten kylmään. No tuota en olekaan kuullut ettei kypsennettyä kanaa saisi uudelleen lämmittää, vaan syödä mieluummin kylmänä. Aika oudolta kuulostaa tuokin väittämä. Mutta väittämiä on varmaan yhtä monta kuin on väittäjiäkin :)))
PoistaTerve järki on hyvä pitää mielessä, vaikka viisaita neuvojia riittäisikin. :)
VastaaPoistaEhkä helpointa on tosiaankin tehdä niin kuin minkä itse katsoo järkeväksi.
PoistaI cook rice for several days and I've seen no problem...I refrigerate it as other food and heated further...
VastaaPoistaHave a cozy day ! And yummy too !
Anna
So do I also. Today I am going out and eat with my friends so it will be nice!
PoistaJos lukee Iltistä, niin on satoja asioita, joita teemme väärin ja olemme aina tehneet väärin. Varmasti pistän tämään keitetyn riisin uudelleen lämmityksen samaan sarjaan. Onhan krapuja tosijuttujakin, mutta paljon keksittyjä.
VastaaPoistaMukavasti kerrottu.
Kaikki menee väärin noita lehtiä kun lukee. Niin lämmitän minäkin ja vielä jopa kahtena seuraavanakin päivänä jos sitä riittää. Krapuja on monenlaisia, mutta mistähän johtuu tuo nimi?
PoistaRiisikin on siis vaarallista - vähän kaikki vuoron perään! Meillä riisiä ei paljoa syödä, joskus kuitenkin ja ainakin riisipuuroa ja jäähdyttäminen ja säilyttäminen onkin aika tärkeä juttu.
VastaaPoistaKiva krapujuttu!
Noiden lehtijuttujen mukaan riisin syöminen seuraavana päivänä on vaarallista. Niinhän se on, ettei taida olla enää yhtäkään ruoka-ainetta joka ei joskus olisi ollut huono valinta.
PoistaHyvä kirjoitus! Minäkin syön riisiä seuraavina päivinä, jos sitä on jäänyt enkä ole ruokamyrkytykseen sairastunut. Nykyään on vaarallista mikä milloinkin. Jos kaikkia juttuja lukee ja noudattaa, ei uskalla syödä mitään ja se vasta vaarallista onkin.
VastaaPoistaKiitos. No sinähän sen sanoit!
PoistaSamaa olen kuullut minäkin muttakun elämä on vaaroja täynnä niin eletään sitten vaarallisesti ja minä syön ainakin riisiä kahtena päivänä (tummaa riisiä)
VastaaPoistaNäin tehdään, eikä ajatella sen vaarallisuutta :)
PoistaNäinhän se tuppaa olemaan. Kaikki on kuolemaksi! Kiva krapu!
VastaaPoistaIhan kaikki on vaarallista!
PoistaPerunoita on parjattu samalla tavalla kuin riisiäkin. Tänään söin neljäntenä päivänä peräkkäin samaa uunisiikaa. Saa nähdä miten käy...:-).
VastaaPoistaAi ai, tuo siikahan vasta onkin vaarallista ! :))) Ja varsinkin se neljäs päivä.
PoistaOlihan hauska "huijaus"-tarina.
VastaaPoistaTiedän monia nuoria ihmisiä jotka ovat ihan supertarkkoja niin päivämäärien kuin edellisen päivän ruokien suhteen. Minä olen kyllä täysin toista maata. Syödään niin kauan kuin hyvältä maistuu. Aistien varassa mennään :-).
Kyllähän päivämäärät aina tulee katsottua, mutta ihan prikulleen en niitä noudata.
PoistaRiisiä tulee syötyä melkein joka viikko ja seuraavakin päivänä. Vielä elämä jatkuu enkä usko että se koituu kuolemaksi. Kiva kirjoitus, luulin ihan todeksi.
VastaaPoistaSamalla tyylillä meilläkin mennään. Uskon että monikin luuli että olin ihan tosissani sen kirjoittanut, siksi laitoin jälkeenpäin tuon lauseen jossa kerron että on keksitty tarina.
PoistaHyvä etten lähtenyt kesken lukemisen googlettamaan vaaroista ja ihmetellen miten olen vielä elossa... Sujuvaa ja todenmukaista tekstiä... jätän googlettelut rauhaan - kuten aina ennenkin ruokien suhteen - päiväykset ei kiinnosta - ylisuojelevaisuus ja mahdollisten mikrobien kehittyminen ja vikojen etsiminen kaikesta mahdollisesta, varsinkin ruoasta terveellisyyden nimissä ärsyttää. On lukuisia maita joissa ruoasta on jatkuva pula... murrr.... murisee tämä murkinoija....
VastaaPoistaNo ihan totta tuo mitä kirjoitat päiväyksistä. Syödään me ruokia niin kuin tähänkin asti eikä piitata ihan kaikesta mitä nykyään väitetään epäterveellisiksi tavoiksi.
PoistaMinäkin olen elänyt näin vanhaksi, ja vasta vähän aikaa sitten näin jutun, jossa varotettiin syömästä eilistä riisiä. Varmaan onkin vaarallista, jos jättää pöydälle lojumaan.
VastaaPoistaOnneksi näit vasta nyt niin olet ehtinyt nauttia eilisestä riisistä jo jonkin aikaa :)
Poista